1. Anasayfa
  2. Finans

Alım gücü nedir? Ne işe yarıyor?

Alım gücü nedir? Ne işe yarıyor?
0

Günümüzde önemli bir ekonomik güce sahip alım gücü nedir? Türkiye’de alım gücü ne durumda? Bu konuda alım gücünden örneklendirerek bahsedeceğiz.

Ekonomi, bir ülkenin en önemli araçlarından birisi. Bir ülkenin ekonomisi ne kadar iyi olursa o ülkenin yaşanabilir bir yer olması, daha güçlü olması mümkün olur. Her ülkenin ekonomik gücü, alım gücü ve enflasyonu farklı olabilir. Bazı ülkeler çok güçlü bir ekonomiye sahipken, vatandaşları rahatlıkla alışveriş yapabiliyorken bazı ülkeler ekonomik sıkıntılar yaşayabilir. Bu genel olarak atılan ekonomik adımlar ile ilgili bir durum.

thumbnail
Önerilen Yazı
Türkiye’de Bitcoin’e Yaklaşım

Alım gücü nedir?

Alım gücü, bir ülkenin vatandaşının aldığı maaş ile ne kadar geçinebildiğinin bir göstergesi olarak yer alıyor. Alım gücünün ne kadar iyi olup olmadığı araştırılırken genellikle asgari ücret baz alınır ve asgari ücret ile birlikte bu ücretin nelere yetebileceği incelenir. Ortaya çıkan sonuç kamuoyu ile paylaşılır.

Örneğin X ülkesi 1.000 birim para maaş alıyor diyelim. A ürünü 5 birim para olsun. B ürünü de 10 birim para olarak yer alsın. Kira, fatura ve diğer zorunlu giderler 400 birim para olsun. X ülkesi bu durumda yeterli bir alım gücüne sahip demek. Bir de Y ülkesi düşünün. Aynı fiyatlandırma olsun ve maaş 600 birim para olarak yer alsın. Bu durum Y ülkesindeki alım gücünün daha düşük olduğu ve vatandaşların daha çok zorlandığı bir durum olarak karşımıza çıkar.

Ülkelerin alım gücü

Alım gücünün yükselmesi için o ülkedeki ürünlerin fiyatlarının düşmesi, maaşların artması gerekir. Eğer ki enflasyon yükselmeye başlarsa bu da alım gücünün düşüşe geçtiği anlamına gelir. Dünya genelinde ekonomi uzmanlarının yaptığı alım gücü karşılaştırması genellikle ekonomisi güçlü bir ülke ile ekonomisi çok iyi olmayan ülke arasında olur. Bunun yanı sıra birbirine yakın iki ülkenin ekonomik alım gücü de karşılaştırılabilir.

Örneğin Türkiye’nin alım gücü ile Amerika Birleşik Devletleri’nin alım gücünü karşılaştırdığımızda ABD’nin ekonomik olarak daha üstün olduğu görülüyor. Ülkemizde ise alım gücünün daha çok yükselmesi gerekiyor.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir