1. Anasayfa
  2. Finans

Altcoin Nedir ve Neden Tercih Edilir?

Altcoin Nedir ve Neden Tercih Edilir?
Altcoin Nedir ve Neden Tercih Edilir?
0

Altcoin nedir? Bitcoin’in yükselişinin ardından çözümlenen ve üretilen şifreler de aynı oranda artmıştır. Bu da Bitcoin’e alternatif olarak sunulan yeni kripto para birimlerinin oluşmasına önayak olmuştur. “Alternative Bitcoin” in kısaltılması olan Altcoin, Bitcoin’den sonra çıkarılan diğer tüm kripto para birimlerini kapsamaktadır. Altcoin, Bitcoin’lere yeni özellikler eklemeyi, farklı amaçlara yönlendirmeyi hedef almıştır.

Altcoin’lerin tercih edilmesinin en önemli sebebi madenciliğin Bitcoin’e kıyasla daha kolay yapılmasıdır. Gereken donanım maliyeti düşüktür. Bunun yanı sıra daha kısa sürede, dolayısıyla daha çok üretilebilmektedir. Bu da kripto para dünyasının hızla büyümesine neden olmuştur. Şu anda 8.000’e yakın kripto para birimi vardır. Fakat gerekli talep sınırı ve market hacminin yetersizliği gibi sorunlar yüzünden kripto para borsalarında Altcoin’lerin tamamı bulunmamaktadır. Çoğu Altcoin, Bitcoin üzerine ufak değişiklikler yapılarak oluşturulur. Bitcoin’deki dağıtım yönetimi, işlem hızı veya karma algoritması gibi özellikler geliştirilir. Genellikle daha hızlı transfer, daha düşük işlem ücreti imkanlarını sunarlar.

İlk Altcoin Nedir?

Sanal para olarak ifade edilseler de farklı amaçlar doğrultusunda üretilen, inovasyon yapmayı hedefleyen çokça kripto para birimi vardır. İlk Altcoin olan Namecoin buna örnek verilebilir. Namecoin, alan adı kayıtlarının merkezden dağıtılmasını sağlayarak internet yasaklarını engellemek amacıyla üretilmiştir. Uzun soluklu olmasa da en başarılı Altcoinler’den birisi olmuştur. Şu an ses getiren kripto paralar arasında yer alan Ripple(XRP) da, para birimi ödemelerini kolaylaştırmak için üretilmiştir.

Bitcoin’in başarısından sonra Altcoin’lerin gereksiz olduğunu ve yerini asla tutamayacağını savunanlar olsa da göz ardı edilemeyecek bir konumda oldukları kaçınılamaz. Aynı zamanda Bitcoin’ler merkezi bir otorite tarafından yönetilemediği için en önemli hedeflerden biri haline gelmiştir. Altcoin’lerin varlığı, kripto para topluluğunu merkezden uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Altcoin’ler Güvenilir Midir?

Altcoin’de, Bitcoinler’de olduğu gibi blockchain teknolojisini kullanır. Bu teknolojiye kısaca değinecek olursak, herkesin yapılan her işlemi görebildiği bir platform olarak düşünülebilir. Yapılan işlemler ve transferler madenciler tarafından çözülür ve onaylanır. Onaylanan her işlem kaydedilir ve tamamen şeffaftır. Kayıtlar asla değiştirilemez. Saldırganların müdahale edebilmesi için ancak binlerce sistemdeki bilgiyi değiştirmesi gerekir. Blockchain teknolojisinin güvenilirliği de buradan gelir. Bundan dolayı Altcoin’in de en az Bitcoin kadar güvenli olduğunu söylemek mümkündür.

Altcoin’e Yatırım Yapılmalı Mıdır?

Altcoin yatırım için kesinlikle tercih edilebilir. Ancak kripto para birimlerinin çeşitliliği her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte Bitcoin’lere göre pazar değeri düşük olan Altcoin’ler fazla inişli çıkışlı grafikler çizebilmektedir. Güçlü yatırımcılar bazen bu pazar değeri düşük olan Altcoin’lere yüksek rakamlarda yatırımlar yaparak çok hızlı bir şekilde yükselme ve düşmesine neden olabilir. Paranızı bu veya benzer şekilde kaybetmemeniz için de iyi incelenmesi gerekir. Riskli bir alandır. Bu kadar kazanç getirmesinin sebebi de budur zaten. Grafikler incelenerek gidişatları konusunda bir tahmine ulaşılabilir. Altcoin anlaşmaları, çıkaracakları teknolojiler takip edilmelidir. Sonuç olarak yatırımın temel prensipleri unutulmadan, doğru analiz ve araştırmalar yapılarak son kararı vermekte fayda vardır.

En Popüler Altcoin’ler Nelerdir?

Şu an için Ethereum, Litecoin ve Ripple en popüler Altcoin çeşitleridir. Eğer Bitcoin altın ise, Litecoin gümüş, Ethereum ise petrol olarak tanınır.

Ethereum

En çok pazar hacmine sahip Altcoin Ethereum’dur. Bitcoin’de olduğu gibi blockchain teknolojisi vardır. Diğer kripto para birimlerinden farklı olarak kullanıcıların bağlı oldukları sistem üzerinden yeni yazılımlar geliştirebilir ki bu da diğer Altcoin’lerin oluşturulmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir kripto para işletim sistemi denilebilir.

Litecoin

Bitcoin’e göre düşük masrafla ve çok daha hızlı bir transfer yapma olanağı sunar. Bitcoin için yaklaşık 10 dk’da bir blok onayı yapılırken, Litecoin için bu süre 2,5 dk’dır.

Ripple

Merkezi olan bir ödeme ağı sistemidir. Blockchain olmasına rağmen tüm kayıtlar şirket tarafından yönetilir. Para transferlerinin düşük maliyetle, güvenilir ve hızlı bir şekilde yapılabilmesi amaçlanmıştır.

İlginizi Çekebilir

Pi Coin hakkında bilinmesi gerekenler

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir