1. Anasayfa
  2. Finans

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?
0

Kara liste bir bakıma halk arasında dile getirilen bir isimdir. Gerçek anlamda bir kara liste yoktur. Bu listede bulunmanın anlamı, kredi borçları ya da ödemelerde düzensiz olmak ya da hiçbir şekilde ödeme yapmamaktır. Bu durum meydana geldiğinde bankalardan kredi almak mümkün değildir. Bu sebeplerle kredi ve borç ödemelerine dikkat edilmelidir. Dikkat edilmediği takdirde banka kara listesi içerisinde adınız yer alabilir ve kredi almanız zorlaşabilir. Aynı zamanda, zamanında ödenmeyen borçlar ve krediler için kredi siciline olumsuzluklar eklenebilir ve kredi notu düşebilir. Borçlar ne kadar zamanında ödenirse kişinin kredisi ve kredi notu o oranda artar. Bunlarla beraber ödenmeyen borç sonrasında, borcun ödenmesi için 90 gün süreç tanınır. Bu süreç içerisinde de borç ödenmezse yasal takip başlatılır. Bu yasal takip, kredi siciline ve notuna olumsuz yansır. Bu da sizler için eksi puan getirir. Eksi puan olması durumu da ileride alınacak olan kredilerin ve kredi seviyelerinin durumunu etkiler. Bu nedenlerle ödemelere ve kredi borçlarının ödemelerine dikkat edilmelidir ki ileride kredi alırken sorun yaşanmasın.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Banka kara listesi içinden nasıl çıkılır? Sorusu çok sık sorulur. Aslında çok zor bir işlem değildir fakat yaşanılan aksaklıklar sonucunda bu listeden çıkmak zorlaşabilir. Çünkü borç ve kredi ödemek, krediyi almak kadar kolay olmayabilir. Bu nedenlerle birçok birey kara listeye girebilir. Kara listeden çıkmak için öncelikle borçların ödenmesi gerekir. Daha sonra “borcu yoktur” kağıdı almak gerekir. Bunlar yapıldıktan belli bir süre sonra kara listeden çıkabilirsiniz. Siciliniz bir süre sonra temizlenmiş olsa bile hemen kredi alamayabilirsiniz. Çünkü bankalar geçmiş sicilinizi görebilir ve size önyargılı bir şekilde yaklaşabilir. Bu durumların yaşanmaması için borç ödemelerine dikkat etmek gerekir. Kara listeden çıkmak bu anlamda kolay değildir.

Genellikle kara listede ödeme dönemini tam olarak ayarlayamayanlar, işleri umulmadık şekilde planlanana aykırı gidenler, bütçesinin üzerinde borçlananlar gibi pek çok kesimden şahıs yada firma bulunabilir. Bankalar da kara listeye giren şahıs veya firmalara  kredi vermekte ön yargılı davranabilir. Çünkü bankalar  geçmiş işlemlerini rahatlıkla görebildiği için bireye yada firmaya tekrar güvenmekte sorun yaşayabilir. Bu sorunların yaşanmaması ve ileride rahatlıkla kredi alabilmek için borçların zamanında ödenmesi gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kara Listeden Çıktıktan Sonra Tekrar Kredi Alınır mı?

Banka Kara Listesi  çıkış işlemlerinde süreç biraz zor olabilmektedir. Çünkü yüklü miktarda borcunuzu ödeyemeyip kara listeye girdiyseniz bu listeden çıkmak ve tekrar kredi almak zorlaşabilir. Nedeni ise bankaların geçmiş işlemlerinizi görüp size tekrar güvenememe sorunudur. Aynı zamanda kara listeden çıkmakta zordur. Öncelikle borcunuzu kapatmalı ve gerekli işlemleri yapmanız gerekir. Daha sonra belli bir süre parasal işlemlerinize dikkat etmeli ve zamanında borcunuzu ödemelisiniz. Çünkü kara listeden çıktıktan belli bir süre sonra da takip edilirsiniz. Bu takip sizlerin ileride daha kolay bir şekilde kredi almanıza yarar sağlayabilir. Bu nedenle ödemeler zamanında yapılmalıdır. Kredi almanın bir diğer yolu da kredi alacağınız bankanın güvenini kazanmaktır. Bunun için yapacağınız işlemlerden birisi gelirin üzerinde borçlanmamak ve düzenli gelirinizin olduğunu göstermektir. Bu işlemlerle beraber daha kolay kredi alabilirsiniz.

Kredi almanın kolay yollarından biri ise düzenli olarak borçları ödemek ve kara listeye girmemektir. Kara listeye girmezseniz kredi almanız daha kolay olacaktır. Kara listeye girmek aynı zamanda diğer işlerinizi de aksatabilir. Eğer ticaretle ilgileniyorsanız ve kara listedeyseniz müşterilerin size güvenmesi zorlaşabilir. Bu nedenle hem bireysel hem de kurumsal anlamda kullanılan kredilerin geri ödenmesinde aksaklık yaşanmaması için kredi kullanırken vade ,gelir ve bütçe uyumunun ölçülerek yapılması çok önemlidir.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir adlı makalemize linkten ulaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir