1. Anasayfa
  2. Finans

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli
0

Bayilik alırken nelere dikkat edilmeli? İş kurmak isteyenler son yıllarda bayilik veren firmalar ile daha fazla ilgilenmeye başladı. Peki, bayilik almak isteyen girişimciler nelere dikkat etmeli?

Bayilik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli! Bu Uyarıları Önemseyin

Bayilik alacağınız firmanın kurumsal olmasına dikkat edin. Bayilik alacağınız firmanın ya da markanın faaliyet gösterdiği sektörde deneyimli olması çok önemli. İsmi duyulmamış bir firmadan bayilik almak riskli olabilir.

Bulundunuz civarda , bayiliğini alacağınız şirketin mallarına ya da sunduğu hizmete ilgi ve talep var mı? Talepler sürekli mi, mevsimsel mi yoksa dönemsel mi?

bayilik-alirken-nelere-dikkat-edilmeli

Bayilikte En Önemli Konulardan Biri Rekabet

Bayilik veren firmalar için rekabet önemli bir konu. Bayilik almayı düşündüğünüz firmanın, ürün ve hizmetlerin bulunduğunuz civarda rekabet durumu ne düzeyde? Bayilik aldığınız şirket sizin bulunduğunuz yerde başka bayilikler vermiş mi?

Aynı malları satan ya da aynı hizmeti veren kaç tane rakip bayi var? Bu bayiler adını iyi duyurmuş ve yaşadığınız yerde tanınan bayiler mi? Sizinle sattığı aynı malı ya da sunduğu hizmetleri sizden daha ucuza mı satıyor yoksa sizinle aynı fiyatları mı uyguluyor?

Bayilik alırken iş yönetimi konusunu da iyi düşünmek gerekiyor. Bayilik aldığınız şirketin desteği olmadan işinizi yönetebilecek misiniz? İş yapabilmeniz için şirketin de iş yapması, reklamlar vermesi ya da diğer desteklerine ihtiyaç mı duyacaksınız? Satıcılara kendiniz ulaşabilir misiniz? İşletmenizin giderlerini azaltmak için personel çıkarttığınız takdirde işi kendiniz yürütebilecek misiniz?

Bayilik Alacağınız Firmanın Tanınırlığını Önemseyin

Bayilik almayı düşündüğünüz firmayı, ürün ve hizmetleri tüketiciler tanıyor mu? Tescilli bir marka mı? Sektörde köklü bir geçmişi var mı? Kaç yıldır faaliyet gösteriyor?  Şirketin sunduğu hizmetler ve sattığı mallar konusundaki saygınlığı ne durumda? Tüketicilerden çok fazla şikayet alıyor mu?

Bayilik aldığınız şirket size hangi destekleri sunacak? Reklam, tanıtım, eğitim, satış ve pazarlama konularında ne gibi avantajlar sağlayacak? İlerleyen süreçte satışlarınızı ve karlılığınızı artırabilecek misiniz?

Bayilik veren firmalar 2021 yılında kendi işini kurmak isteyenlere yeni kariyer ve kazanç kapıları açmayı sürdürecek.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir