1. Anasayfa
  2. Sağlık

COVID-19 Virüsünden Nasıl Korunuruz?

COVID-19 Virüsünden Nasıl Korunuruz?
0

Covid-19 virüsüne karşı tüm yaş gruplarının hassasiyeti bulunmaktadır. Ne kadar yaşlılar ve kronik sağlık problemi olanlar daha fazla etkilense de tüm dünya bu salgına karşı risk altındadır. Peki bu virüsten kendimizi korumak için neler yapabiliriz? Bu salgında kendimizi korumak adına takıyor olduğumuz maskeler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz bu yazıda bunları inceleyeceğiz.

1- Maskeyi doğru şekilde takın

Genel halk için: Mümkün olduğunca tek kullanımlık tıbbi maskeler kullanın.

Çalışanlar için: Kural olarak tıbbi / cerrahi maskeler veya tıbbi koruyucu maskeler (N95 / KN95) kullanın.

Not: Solunum valfi olan maskeler sadece onları giyen kişiyi korur, başkalarını değil. Onları sadece sağlıklı insanlar kullanmalıdır.

2- Maske Muhafaza, Temizleme, Dezenfeksiyon ve İmha

Maskenizi yeniden kullanmanız gerekirse, temiz, kuru, iyi havalandırılmış bir alana asabilir veya temiz, nefes alabilen bir kâğıt torbaya yerleştirebilirsiniz. Maskeleri temas ettirmemeli ve kullanımdan sonra ayrı saklanmalıdır.

Tıbbi standart koruyucu maskeler temizlenemez ve dezenfektanlar, ısıtma vb.ile dezenfekte edilemez.

Kişiler tarafından kullanılan maskeler, evsel atıkların sınıflandırma gerekliliklerine göre atılmalıdır. Şüpheli hastaların ve bakıcılarının kullanılmış maskeleri toplanmalı ve tıbbi atık olarak imha edilmelidir ve onları kullanan herkes dikkatlice ellerini yıkamalıdır.

3- Doğru Maske Nasıl Giyilir?

Hava sızıntısını önlemek ve virüs bulaşmış damlacıkları ve partikülleri etkili bir şekilde filtrelemek için burnu ve ağzı mümkün olduğunca örtün. Maskenin konumunu burun klipsiyle ayarlayın ve baş / kulak bantlarını yüz şeklinize göre ayarlayın: maskenin sızdırmamasını sağlamak için burnunuzu, ağzınızı ve çenenizi tamamen kapladığınızdan emin olun. Her hareketinizde oluşacak aşınma ile maskenin sıkılığını kontrol edin: maskeyi tutun ve nefes verin. Burun klips bölgesinden hava sızıntısı hissediyorsanız, klipsi daha sıkı oturması için yeniden ayarlayın. Maskenin her iki tarafından hava sızıntısı hissediyorsanız, baş / kulak bantlarını ayarlayın.

1

Covid-19 için maske kullanım adımlarını aşağıdan takip edebilirsiniz

1) Maskenizi takmadan önce ellerinizi yıkayın.

2) Ön ve arka tarafını kendinize göre ayarlayın. Genellikle ön taraf kıvrımlar aşağıya bakacak şekilde renklendirilir. Metal şerit üst kenardır.

3) Yüzün yapısına daha iyi oturması için maskede bir kırışıklık oluşturmalıyız. Bunun için maskeyi ortadan ikiye katlayabilirsiniz.

4) Maskenin kıvrımlarını burun, ağız ve çeneyi tamamen kaplayacak şekilde yüzünüze yerleştirin.

5) Maskenin metal şeridini burun köprüsünün üzerine sıkıca bastırın.

6) Maskenizi taktıktan sonra ona dokunmaktan kaçının. Dokunmanız gerekiyorsa, önce ve sonra ellerinizi iyice yıkayın.

4- Ellerinizi sık sık yıkayın

1- Avuç içlerinizi parmaklarınızla ovalayın.

2

2- Avuç içlerinizi parmaklarınızın arkasına sürün.

3

3- Ellerinizi kilitleyin ve parmaklarınızın iç kısımları boyunca yukarı ve aşağı ovun.

4

4- Alternatif olarak bir elin parmak eklemlerini diğer avucunun üzerine yerleştirip daireler çizin.

5

5- Bir elin başparmağını diğer elinizle tutun ve elinizi bu başparmağın etrafında döndürün.

6

6- Alternatif olarak bir elin uçlarını diğerinin avuç içine yerleştirmek ve avuç içi topuk ve bilek çevresinde döndürmek yeterli olacaktır.

7

5-Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı Korumak

1- Diyet ve Beslenme

Her gün öğünlerinizi kaçırmadan yemeğinizi yemelisiniz. Taze, sıcak, pişirilmiş ve kolayca sindirilebilir yiyeceklere ve protein, karbonhidrat ve lif dengesini sağladığınızdan emin olun. Her gün uygun miktarda taze meyve yemeyi unutmayın. Yemeden önce yıkayın ve soyun. Günde 1500 ml’den az su içmeyin.

8

2- Egzersiz

Yoga ve türevi ya da telefonunuzdan ulaşabileceğiniz birçok egzersiz uygulamaları ile yapacağız sporlar bu tarz durumlarda önerilmektedir. Uygulama haftada en az 3 kez, haftada en az 150 dakika ayrılmalıdır.

9

3- Sakin kalın ve hayatınıza devam edin

Yetkililer tarafından sağlanan bilgileri takip edin ve yanlış bilgilendirmelerden ya da konuyla alakalı her söylentiye inanmayın. Covid-19 süreci boyunca evden çalışma gibi bir seçeneğiniz var ise bunu yapmak sizin yararınıza olacaktır. Çalışma saatlerinizde pijama veya diğer gündelik ev kıyafetleri giymemeye özen gösterin. Kendinize bir ofis ortamı yaratın; bu durum sizin verimliliğinizi artıracaktır. Psikolojik yükü herhangi bir şekilde yönetemiyorsanız, uzman bir psikologdan destek istemek en iyi izlenecek yoldur.

10

Güncel Covid-19 bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir