1. Anasayfa
  2. Finans

Dijital Bankacılık Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Dijital Bankacılık Nedir ve Faydaları Nelerdir?
Dijital Bankacılık Nedir?
0

Dijital bankacılık günümüzde oldukça sık kullanılan ve işlemlerin kolayca yapılmasını sağlayan bir banka hizmeti olmaktadır. Genel olarak kişilerin banka ile ilgili bütün işlemlerini sıra beklemeden ya da herhangi bir yere gitmeden İnternetin olduğu her yerden yapmasına yaramaktadır. Hemen hemen bütün bankaların bu alt yapıya sahip olmasıyla beraber yapılmak istenen her türlü işlem kolaylıkla dijital bankacılıktan yapılabilmektedir.

İşlem Ücretleri

Dijital bankacılık öncelikle yapılan işlemlerden hiçbir şekilde ödeme almaması nedeniyle faydalıdır denebilir. Şöyle ki herhangi bir havale ya da EFT yapılacağı zaman çoğu banka ATM’si bu işlem için ekstra bir ücret kesintisi yapmaktadır. Ya da bunun yerine direkt hesap tutarından bunu kesmektedir. Ancak dijital bankacılık sayesinde artık böyle bir ücret ödemesini yapma zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır. Direkt olarak bankanın İnternet sitesinden ya da mobil uygulamasından istenen tutar girilerek ilgili hesaba aktarımı yapılabilmektedir. Yapılan işlemler sonunda da işlem ücreti kesilmemektedir.

Personel ve Şube Masrafları

Özellikle bankaların üzerinde bir yük olan banka şubelerinin masrafları ve personel giderleri günümüz ekonomi koşullarında da daha fazla artış göstermektedir. Fakat dijital bankacılık sayesinde bu masrafların oldukça aza indirgenmesi ve İnternet bankacılığına doğru bir geçiş yapılması hem bankalar açısından hem de müşteriler açısından son derece faydalıdır. Covid-19 gibi bir salgının yaşandığı şu günlerde ise banka şubelerinin ne kadar çok insanla dolduğu ve virüs bulaşma riskinin yüksek olduğu düşünüldüğünde dijital bankacılığın önemi çok daha iyi şekilde anlaşıldı. Yapılması istenen işlemin nereden ve nasıl yapılacağı bilinemese de banka müşteri hizmetleri konuyla ilgili teknik detayları hızlıca müşterilere bildirebilmektedir.

İşlem Pratikliği

Eskiden herhangi ufak bir işlem için bile mecburen banka şubelerine gidip sıraya girmek ve sıra gelesiye kadar beklemek gerekiyordu. Hal böyle olunca da günün büyük bir çoğunluğu banka şubelerinde sıra bekleyerek geçiyordu. Ancak günümüzde böyle bir sıra bekleme sorununa şahit olmak mümkün değil. Banka müşterileri yapmak istedikleri işlemleri mümkünse dijital bankacılık uygulamalarından ve web sitelerinden yapmaya gayret gösteriyorlar. Böylelikle herhangi bir işlem ya da uygulama için o kadar yol gitmeye ve sıra beklemeye gerek kalmıyor. Döviz alımı, satımı, vadeli ya da vadesiz hesap oluşturulması, hesaplar arası para aktarımı ve diğer pek çok işlemi bankanın dijital servislerinden yapmak söz konusudur.

Dijital bankacılığın hayatımızda oldukça büyük yer etmesiyle birlikte artık bankalar da dijital ortamlar için özel kampanyalar yapmaya başlamıştır. Çeşitli harcama kampanyaları, kredi hesapları ve daha birçok kampanyanın bankalar tarafından dijital ortamlarda yapılması insanları banka şubelerinden daha da uzaklaştırmayı sağlamıştır. Dolayısıyla dijital bankacılık artık elimizin altında olmakta ve işlem kolaylığını son derece hissettirmektedir. Borç ve fatura ödemeleri bile bu bankacılık sistemi ile yapılabilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir.

FAST nedir? Bankacılıkta nasıl kullanılıyor?

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir