1. Anasayfa
  2. Finans

Dolar enflasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Dolar enflasyonu hakkında bilinmesi gerekenler
Dolar enflasyonu hakkında bilinmesi gerekenler
0

Dolar enflasyonu hakkında bilinmesi gerekenler neler? Gelin hep beraber bu konuda dolar enflasyonundan detaylıca bahsedelim.

Dolar, birçok kişi için güvenli bir para birimi olarak kabul ediliyor. İnsanlar parasını dolara yatırarak parasının değerini korumaya çalışıyor. Dolar her ne kadar güvenli bir para birimi olarak görünse de şunu bilmek gerekiyor ki doların da zaman zaman enflasyon yaşadığı dönemler oldu. Örneğin bundan 100 yıl önceki dolar ile günümüzdeki dolar arasında dağlar kadar fark var.

Doların tarihsel gelişimi

1600’lü yılların sonunda kolonilerin yer aldığı Amerika kıtasında maliyetleri karşılamak için ilk kağıt paralar basılır. İlerleyen dönemlerde resmî olarak ABD Darphanesi kurulur ve bu bölgeden para tedavüle girer. $ simgesine sahip olan Amerikan doları, yıllar geçtikçe daha fazla kullanılmaya başlanır. Günümüzde 1 cent, 5 cent, 10 cent, 25 cent, 50 cent, 1 $, 2 $, 5 $, 10 $, 20 $, 50 $ ve 100 $ yer alıyor.

Dolar enflasyonu hakkında bilinmesi gerekenler
Dolar enflasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Dolar enflasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Dolar kullanan pek çok kişi günümüze baktığında doların değerinin pek değişmediğini düşünebilir ve dolara çok güvenebilir. Bu doğal bir yaklaşım olmakta. Çünkü dolar, dünya genelinde kabul gören değerli bir para birimi. Bir de şu açıdan düşünmek gerekiyor. 1900’lü yılların başında 10 cent olan bir içecek günümüzde 1 $’a satılıyor. Hatta şöyle bir örnek vermek gerekirse 1774 yılında 9 cent olan bir ürünün fiyatı 2000 yılında 2,09 $ olarak yer alıyor. Bu da yaklaşık 23 kat fiyat artışı anlamına geliyor. Kısacası ABD’de bir yılda büyük bir değişim olmaz, değişimi anlamak için 100 yıllık veya daha fazla bir geçmişe bakmak gerekir.

Ülkemizde dolara bakış açısı

Ülkemizde doların önemli bir yeri bulunuyor. Bunun nedeni ülkemizde birçok ürünün ithal edilmesi. Bu da dolar bazlı yükselmenin ülkemizdeki fiyatları da arttırdığı, enflasyonu da yükselttiği anlamına geliyor. Birçok vatandaş parasının değerini korumak için dolara yatırım yapıyor ve kendini güvence altına almaya çalışıyor. Özetle ülkemizde doların büyük bir önemi bulunuyor.

İlginizi çekebilir

Enflasyon nedir? Nasıl çalışır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir