1. Anasayfa
  2. Sağlık

Evde Corona Virüse Karşı Ne Yapılır?

Evde Corona Virüse Karşı Ne Yapılır?
0

Corona virüs sebebiyle tüm dünyanın evlere kapandığı bu dönemde ne gibi önlemler alabilirsiniz? Evde corona virüse karşı ne yapılır? Gibi sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Toplu taşıma araçları, kamusal alanlar ve iş yerleri gibi hayatımızın hemen hemen her alanında corona virüse karşı ciddi tedbirler alındı. Temizlik ve dezenfektenin başı çektiği bu tedbirlerin bir kısmının evlerimizde de uygulanıyor olması önemli. Koronavirüs karşısında ev dezenfeksiyonu yaparak virüs kapma ihtimalini azaltabilirsiniz. İşte evde corona virüse karşı ne yapılır? sorusu karşısında yapmanız uygulamanız gereken püf noktalar:

Kıyafetlerinizi Her Gün Değiştirin

camasir yikama

Dışarıdan eve gelir gelmez ayakkabılar çıkarılmalı ve kıyafetler hızlı bir şekilde değiştirilmeli. Ayakkabıları evin dışında çıkarmak ve bir kıyafeti sadece bir gün giymemiz gerekiyor. Bununla birlikte özellikle çıkarılan pamuklu kıyafetlerin yüksek ısıda derhal yıkanması gerekiyor.

Evi Sık Sık Havalandırın

ev havalandirma

Özellikle küçük çocukların, hasta çocukların, bebeklerin ve 60 yaş üzeri insanların bulunduğu evlerde sık sık havalandırma yapmak son derece önemli. Uzmanlar gün içerisinde mümkünse her saat başı evleri havalandırarak temiz hava sirkülasyonunu sağlamayı öneriyor.

Her Gün Yüzey Temizliği Yapın

yuzey temizligi

Yüzey temizliğini günlük olarak yapmanız da evde corona virüs temizliğinde önemli etkenlerden biri. Kokusu az, hijyen malzemeleri kullanarak yüzeyleri her gün düzenli olarak temizlemek gerekiyor.

Yastık Kılıfları ve Nevresimleri Günlük Değiştirin

yastik kilifi degistirme

Yattığımız yer de günlük temizlik konusunda önemli etkenlerden biri. Mümkünse yastık kılıflarını ve nevresimleri günlük olarak yıkayarak değiştirmemiz gerekiyor.

Havluları Ayırın

yuz havlusu

Evlerde kullanılan el ve yüz havlularını ayırıp, kişiye özel hale getirin. Herkesin kullandığı havlu ayrı olmalı. Mümkünse ortalama üç günde bir havluları yıkayın.

Meyve ve Sebzeleri İyi Yıkayın

meyve yikama

Marketten, manavdan alınan meyve ve sebzelerden virüs bulaşmaması için bunları iyi bir şekilde yıkamanız önemli. Bununla birlikte yine marketlerden alınan her ürünün ambalajını kullanırken dikkatli olunmalı, mümkünse eldivenle açılmalıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir