1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Evde Egzersiz Hareketleri

Evde Egzersiz Hareketleri


Korona Virüs (covid-19), salgınlarının bir hayli arttığı şu günlerde insanlar evden zorunda olmadıkça çıkmayı tercih etmiyorlar. Bu tür salgın durumlarında topluluk içinde ve insanlar ile etkileşim halinde olmak çok riskli olacağından spor salonlarına pek sıcak bakmayan siz değerli okurlarımız için bu yazımızda evinizde günlük olarak yapabileceğiniz evde egzersiz hareketlerini derledik. Burada ki hareketler günlük düzenli olarak uygulandığından sizlerin zinde ve formda kalmanıza yardımcı olacak ve uzun süreli uygulamalarda etkilerini çok daha fazla göreceksiniz. Hadi şimdi hareketlere geçelim. Yazımızın sonunda bulunan fotoğraf galerisinden hareketlerin doğru yapılışları ile ilgili bir çok fotoğraf mevcuttur.

1. Plank

Plank - Evde Egzersiz Hareketleri
Plank – Evde Egzersiz Hareketleri

Türkiye’nin En Yakışıklı Erkekleri yazısını okumak için tıklayınız

Plank egzersizi aslında statik bir egzersizdir. Yer, mekan, zaman gözetilmeden yapılabilecek bir egzersiz olup hareket etmeye ihtiyaç duyulmayan bir egzersizdir. Dikkat edilmesi gereken tek şey pozisyonun doğru alınmasıdır. Resimde görüldüğü gibi dirsekleriniz de ve parmak uçlarınızda gücünüzü toplayın burada belin tamamen düz bir konumda olmasına özen gösterin. Eğer bu hareketi yaparken hiç zorlanmıyorsanız bir şeyler ters gidiyor demektir. Bu pozisyonu aldığınızda sizi dik tutmaya çalışan kaslarınız çalışmaya başlar yani kol, karın, sırt, kalça kaslarınız çalışmaya başlar.

2. Şınav

Şınav - Evde Egzersiz Hareketleri
Şınav – Evde Egzersiz Hareketleri

Doğru bir şınav pozisyonu için plank egzersizinde ki duruşu referans alabiliriz. Plank egzersizi ile şınav arasında ki tek fark plank egzersizinde dirsekler yerine bu egzersizde ellerimizi yere koyuyoruz ve kollarımızdan kuvvet alarak vücudumuzu yukarı doğru itiyoruz. Şınav egzersizinde dikkat etmeniz gereken nokta ise sırtınızı, bacaklarınızı ve kalçalarınızı aynı düz çizgide tutmaktır. Bu egzersiz kollarınız ile birlikte karın kaslarınızı da gerecek ve harekete geçirecektir. Kendinizi yukarı doğru kollarınız düz konuma gelene kadar ittikten sonra tekrar plank pozisyonuna geri dönmek olacaktır. evde egzersiz hareketleri

3. Kalça Kaslarını Şekillendirme

Şınav - Evde Egzersiz Hareketleri - Evde Egzersiz Hareketleri
Şınav – Evde Egzersiz Hareketleri – Evde Egzersiz Hareketleri

Kalça kaslarını şekillendirme egzersizine resimde görüldüğü gibi el ve bacaklarınızın üzerinde durarak başlıyorsunuz. Sonrasında bacaklarınızdan herhangi birisini geriye doğru düzleştirin eş zamanlı olarak düzleştirmiş olduğunuzun bacağınızın zıttı yöndeki elinizi de aynı şekilde öne doğru düzleştiriyorsunuz. Sonrasında aynı işlemi diğer bacak ve kolunuz için yaparak sırası ile devam ediyorsunuz. Bu harekette dikkat etmeniz gereken nokta kolunuzu ve ayağınızı düzleştirirken kol ve ayağınızın sağa sola veya aşağı yukarı hareket etmesini engellemeye çalışmak olacaktır. Burada hareketleri engellemeye çalışmak kol, boyun, bacak ve kalça kısmındaki kaslarınızı çalıştıracaktır. evde egzersiz hareketleri

4. Squats

Suquat - Evde Egzersiz Hareketleri
Suquat – Evde Egzersiz Hareketleri

Squat egzersizi tamamen denge ile alakalıdır. Bu hareket için kollarınızı omuz genişliğinde açın, ayak topuklarınız üzerinde durun. Sonrasında sanki bir sandalyeye oturuyormuş gibi eğilin ve kalkın. Bu egzersizde dikkat edilmesi gereken önemli nokta tamamen eğildikten sonra kendinizi çok yavaş bir şekilde yukarı itmek olacaktır. Bu konumdayken ne kadar yavaş yukarı kalkarsanız kaslarınız o denli çalışacaktır. evde egzersiz hareketleri

5. Karın Kası Egzersizi

Karın Kası Egzersizi - Evde Egzersiz Hareketleri
Karın Kası Egzersizi – Evde Egzersiz Hareketleri

Sırt üstü yatın ve kollarınız dik bir konuma gelecek şekilde kaldırın. Sonrasında bir bacağınızı kaldırın ve eliniz ile dizinize dokunun. Şimdi başlangıç pozisyonuna gelerek diğer kol ve bacağınız ile aynı işlemleri tekrarlayın. Burada dikkat edilmesi gereken aynı yöndeki uzuvlarınız ile işlem yapmak olacaktır yani sağ kol ile sağ bacağa dokunacaksınız sol kol ile sol bacağa dokunacaksınız.

6. Karın Kasları ve Kalça Egzersizi

Karın Kasları ve Kalça Egzersizi
Karın Kasları ve Kalça Egzersizi

Karın kasları ve kalça egzersizinde ellerimizi ve ayaklarımızı yere koyarak vücudumuza üçgen bir şekil veriyoruz. Sonrasında bir ayağımızı kaldırabildiğimiz kadar yukarıya kaldırıyoruz ve yavaşça indiriyor aynı ayağımızın dizi ile burnumuza değmeye çalışıyoruz. Aynı hareketi diğer ayağımız ile yaparak devam ediyoruz. Bu egzersizde dikkat edilmesi gereken ayağımızı yukarı kaldırdığımızda sağa sola hareket etmemesini sağlamak ve yavaş bir şekilde geri indirmek olacaktır. Bu şekilde karın ve kalça kaslarımız ile birlikte bacak kaslarımızda çalışmış olacak.

7. Bel Egzersizi

Bel Egzersizi
Bel Egzersizi

Geldik son egzersizimiz olan bel egzersizine, bu egzersizde bacaklarınız diz bölgesinden hafif kırık olacak şekilde açarak sırtımızı duvara yaslıyoruz. Elimizi dirseklerden bükerek vücudumuza parelel bir konuma getiriyoruz. Burada resimde görüldüğü gibi elinize bir top alabilirsiniz, sonrasında sağa sola yavaş hareketler ile belimizi kullanarak dönüyoruz. Sağa sola dönerken duvara dokunmaya çalışın burada dikkat edilmesi gereken vücudunuzun düz bir konumda olmasıdır.

Dünyanın En Güzel Kedilerini sizler için derledik. tıklayınız

Evden çıkamayanlar ve riskli şu günlerde evden çıkmak istemeyenler için evde egzersiz hareketleri yazımızın sonuna gelmiş olduk. Bu hareketler düzenli ve sürekli şekilde yapıldığında 1.5 – 2 ay içinde vücudunuzda gözle görülür derecede değişimler olacaktır. Spor sağlıktır.

Sağlık kategorisinde sizler için sağlıklı yaşam fikirlerinden, egzersizlerden ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeniz için gerekli şeylerden bahsediyoruz.

Bu yazımızı oluştururken bilgilerini kullandığımız kaynaklar ise şöyle;

HTHayat

Fitblog

Yorum Yap

Yorum Yap