1. Anasayfa
  2. Dizi & Film

Evde İzlenecek En İyi 10 Salgın Filmi

Evde İzlenecek En İyi 10 Salgın Filmi
Evde İzlenecek Salgın Filmleri
0

Sizler için bu yazımda evde izlenecek salgın filmleri listesini derledim. Corona virüsünün tüm dünyayı etkisi altına almasıyla beraber evde ne yapılır sorusuna verilen yanıtlar arasında ”film izlemek” ilk sırada yer alıyor. Dizi ve filmlerinin izlenme oranlarının bir hayli fazlalaştığı karantina günlerinde en çok izlenen filmler arasında ”karantina” ve ”salgın” filmlerinin olması da dikkat çekiyor. Corona virüsün etkisiyle birlikte salgın hastalıkları konu edinen filmlerin izlenme oranları 300-500 kat arttı.

Evde İzlenecek Salgın Filmleri Hangileri?

2011 Hollywood yapımı ”Contagion (Salgın)” filmi bu kategorideki filmler arasında başı çekiyor. Bununla birlikte Netflix platformunda yer alan 1995 yapımı ”Outbreak” filmi de bu dönemde izlenme sayısını katlayan filmlerden bir diğeri. Hadi listemizi detaylı inceleyelim.

Contagion (Salgın)

Salgın filmleri arasında ilk sırada ”Contagion” yer alıyor. 2011 yapımı film, Covid-19’a benzerliği ile dikkat çekiyor. Hong Kong’da domuzdan insana geçen bir virüs salgınını konu edinen filmin oyuncu kadrosunda Matt Damon, Jude Law, Kate Winslet, Marion Cotillard ve Laurence Fishburne gibi isimler yer alıyor. Evde İzlenecek Salgın Filmleri listemizde birinci sırada kendisine yer buluyor.

Outbreak (Tehdit)

Ebola benzeri bir virüsün konu alındığı 1995 yapımı Outbreak filmi, Covid-19 salgınının ardından Netflix’te en çok izlenen filmler arasına girdi. Outbreak filminin oyuncu kadrosunda Morgan Freeman, Dustin Hoffman, Donald Sutherland ve Rene Russo gibi yıldız oyuncular yer alıyor.

</p

28 Gün Sonra & 28 Hafta Sonra 

Dünyaya yayılan virüs sonucunda enfekte olanların yaratığa dönüştüğü ”28 Days Later” filmi, 2003 yılında çekildi. Zombi filmlerine benzeyen ama olay örgüsü olarak farklılık gösteren film, iyi bir izleyici kitlesine ulaştı ve 2007 yılında ”28 Weeks Later” adıyla serinin ikincisi çekildi. Filmin başrollerinde Alex Palmer , Bindu De Stoppani ,  Jukka Hiltunen gibi alanında usta isimler yer alıyor.

12 Monkeys (12 Maymun)

Bilim-kurgu filmleri arasında bir baş yapıt olan 12 Monkeys filmi, salgın hastalık temasını içerisiyor. Yönetmenliğini terry Gilliam’ın yaptığı filmin başrollerinde Bruce Willis ve Brad Pitt oynuyor. 1995 yapımı film, zamanda seyahat ederek 90’lı yıllara gönderilen ve o dönemde başlayan salgının kaynağını arayanları konu ediniyor. Evde İzlenecek Salgın Filmleri listemizde yerini alıyor.

Taşıyıcılar (Veba) 

Ölümcül bir salgına karşı mücadele eden dört arkadaşın hikayesini konu edinen Carriers (Veba) filmi, salgın filmleri arasında kendini gösteriyor. 2009 yılı Hollywood yapımı olan filmin yönetmenlik koltuğunda David Pastor oturuyor. Filmin başrollerinde ise Josh Hartnett, Chris Pine ve Lou Taylor Pucci yer alıyor.

World War Z (Dünya Savaşı Z)

2013 yapımı World War Z, 190 milyon dolarlık dev bir bütçeye sahip. Başrolünde Brad Pitt’in oynadığı film, Max Brooks’un aynı isimli kitabından sinemaya uyarlandı. Filmde zombi salgını yaratan bir virüsün dünyaya yayılması ve ailesini hayatta tutmaya çalışan bir adamın hikayesi konu ediniyor.

Grip 

2013 yılı Güney Kore yapımı olan Flu filmi, enfekte olan kişileri 36 saatte öldüren H5N1 virüsünün neden olduğu bir salgını konu alıyor. Salgın, Güney Kore’nin başkenti Seul’e 20 kilometre uzaklıkta bulunan bir şehirde insan kaçakçılarının bir konteynırın içerisinde ölmüş göçmenleri bulmasıyla başlıyor.

Blindness (Körlük)

2008 yapımı Blindness (Körlük) filmi, farklı senaryosuyla dikkat çekiyor. Diğer salgın filmlerinden farklı olarak filmde körlük salgını konu ediniyor. Hızla yayılan bu salgın, bir kişi haricinde pek çok kişinin yaşamını değiştiriyor. Evde İzlenecek Salgın Filmleri listemizde yerini alıyor.

I Am Legend (Ben Efsaneyim)

Richard Matheson tarafından 1954 yılında yazılan ”I Am Legend (Ben bir efsaneyim)” romanı, 3 farklı uyarlamayla karşımıza çıkıyor. Tüm filmlerde romanda geçtiği gibi insanların çoğunun ölmesine neden olan bir salgın hastalığı konu alınıyor.

Bu filmler arasında 2007 yılı yapımı Will Smith’in oynadığı film öne çıkıyor.

Panic In The Streets (Caddelerde Korku)

Elia Kazan’ın kült filmlerinden biri olan Panic In The Streets, 1950’li yıllardaki bir veba salgınını konu ediniyor. Kayseri kökenli bir Rum ailenin çocuğu olarak Elias Kazancıoğlu ismiyle İstanbul’da doğan yönetmen Elia Kazan’ın filminde bir doktor ve polis birlikte hareket ederek New Orleans’da büyük ölümlere yol açan salgının kaynağını bulmaya çalışıyor. Ancak ikilinin bunu yapmak için sadece 48 saatleri var.

 

 

Yazımda yer verdiğim filmler salgın konusunda en başarılı yapımların başında gelen filmlerdir. Sizlerin de beğendiği ve hoşunda giden salgın filmleri hangileri ise yorumlara yazmayı unutmayın.

12 Popüler Netflix Dizisi Yazımıza da Okumak İster misiniz?

Kaynakça

Beyazperde

Youtube

IDMB

Vikipedi

İlginizi Çekebilir
Extraction Filmi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir