1. Anasayfa
  2. Sağlık

Evde Korona Testi Nasıl Yapılır?

Evde Korona Testi Nasıl Yapılır?
0

Korona virüs nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vaka sayıları hızla artıyor. Birçok kişi evlerinde kalırken ”evde korona testi nasıl yapılır?” sorusuyla hastalığa yakalanıp yakalanmadığımızı öğrenmeye çalışıyor. Sağlık Bakanlığı’nın korona virüs karşısında aldığı önemlerden biri, korona virüs testini online olarak evde yapmamıza imkan sunuyor.

Kamu kuruluşları, toplu taşıma araçları ve iş yerleri gibi birçok noktada corona virüsüne karşı alınan önlemler genişletilirken bu konuda en yoğun mesaiyi Sağlık Bakanlığı harcıyor. Bakanlık tarafından hizmete sunulan internet sitesi sayesinde evde korona testi yapılabiliyor.

Kendisinde veya yakınındaki birinde korona virüs şüphesi bulunanlar, Sağlık Bakanlığı’nın Korona Önlem isimli sitesini ziyaret ediyor. Site açıldığında ilk olarak T.C. kimlik numarası, baba adı, doğum yılı ve telefon numarası gibi bilgiler istenilen bir form karşımıza çıkıyor.

Sitenin giriş formunu doldurduktan sonra ”Son 14 gün içerisinde en uzun süre bulunduğunuz şehir” ve mevcut hastalıklarınız soruluyor. Formun devamında son 14 gün üzerinde duruluyor ve seyahat edilen ülkeler, belirtiler, şikayetler soruluyor. Formda verdiğiniz bilgilere göre ise son aşamada korona virüs testi sonuçlanıyor ve hastalık taşıyıp taşımama olasılığınızı gösteren bir ekran açılıyor.

https://koronaonlem.saglik.gov.tr/ adresi üzerinden ulaşılabilen sitede ”Sonuçlar sadece öneri niteliği taşımaktadır ve nihai bir sonuç/kesinlik içermemektedir, tavsiye niteliğindedir.” şeklinde ifade yer alıyor. Verilen cevaplara göre ilerleyen sistem, çıkan sonuçlara göre kullanıcıyı yönlendiriyor.

COVID-19 şüpheniz varsa bu internet sitesinden yaralanabileceğiniz gibi 184 numaralı telefondan Korona Virüs hattını da arayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir