1. Anasayfa
  2. Finans

FAST nedir? Nasıl kullanılır?

FAST nedir? Nasıl kullanılır?
Fast Nedir?
2

FAST nedir? Fast nasıl kullanılır? Bankacılık işlemlerinde kullanılan FAST ne işe yarıyor? Gelin hep beraber detaylıca bu sorunun cevabını bulalım.

Bankacılık, zaman zaman yeni güncellemeler alarak hem teknoloji bakımından hem de hayatı kolaylaştırması açısından kullanıcılara büyük olanaklar sunuyor. Geçtiğimiz yıl yayınlanan ve kısa sürede birçok banka kullanıcısı tarafından beğeniyle kullanılan FAST da bu güncellemelerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kuveyt Türk TradePlus nedir?

FAST nedir? Nasıl işlem yapılıyor?

FAST, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak yer alıyor. Yani kısacası bankalar arası para transferi olarak açıklanabilir. Şu anda mevcut olarak 3 farklı para gönderme yolu bulunuyor. Bunlardan birisi havale yani aynı bankanın şubeleri arasında yapılan transfer, bir diğeri EFT yani bankalar arası yapılan transfer olarak bulunmakta. FAST ise EFT’nin yerini alacak daha hızlı bir teknoloji altyapısı sağlıyor.

Şimdiden pek çok banka FAST teknolojisine geçmeye başladı, bazı bankalar gerektiğinde otomatik olarak bu şekilde para gönderiyor. FAST ile gönderilen bir para saniyeler içerisinde karşı taraftaki hesaba aktarılıyor ve kullanıcıya SMS geliyor. Aynı şekilde para geldiği zaman da kullanıcı bir SMS ile bilgi alıyor. Özet geçmek gerekirse FAST, EFT’ye göre daha hızlı bir işlem vaat ediyor.

FAST nedir?
FAST nedir? Nasıl kullanılır?

FAST teknolojisinin sunduğu bir diğer özellik günün herhangi bir saatinde işlem yapılabiliyor olması. Bazı kullanıcılar gece saatlerinde acilen para aktarmak isteyebilir. EFT yalnızca hafta içi iş saatlerinde işlem sağlarken FAST sayesinde artık kullanıcılar gündüz gece demeden para gönderebiliyor. Bu da FAST’ın EFT’ye göre bir kademe daha önde olmasını sağlayan bir durum.

FAST ile birlikte gelen bir diğer yenilik uzun uzun IBAN numarası girmek yerine telefon numarası, kimlik numarası ve e-posta adresi gibi iletişim adresleriyle para almanın mümkün olduğu. EFT ile birlikte yalnızca IBAN kullanılırken yeni teknoloji sayesinde uzun numaralar ile uğraşmadan ezberlemesi kolay olan adresler ile birlikte ödeme almak mümkün oluyor. FAST, bu gibi pek çok avantaj ile birlikte banka müşterilerini memnun etmeyi başarıyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 16/07/2021

    Bilgi için teşekkürler…

    • 16/07/2021

      İşinize yaradıysa ne mutlu bize :) Takipte kalın sizler için yararlı daha bir sürü makale hazır ve yüklenmeyi bekliyor..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir