1. Anasayfa
  2. Finans

Gap Nedir? Gaplı Açılış Nasıl Olur

Gap Nedir? Gaplı Açılış Nasıl Olur
0

Gap nedir? Yatırım , ekonomi ve finans ile ilgilenenler bu kelime ile sıkça karşılaşırlar. Piyasalara ilk defa girenler, yatırım dünyasına ilk adımı atanlar GAP tabirini anlamakta zorluk çekerler. Bu tabirle yeni karşılaşan herkesin aklında bir çok sorular oluşur.

Gap Nedir?

Gap bir teknik analiz argümanıdır. Hisseler, endeksler, para birimleri, emtialar ve hatta kripto paralar gibi bir çok ekonomik verilerin teknik analiz kısmında kullanılan terimdir. Teknik analistlerin ve grafik yorumcularının analizlerini yaparken çokça kullandığı bu tabirin  kelime manası “boşluk” anlamına gelir.

Grafik incelenen ekonomik verilerin bir önceki periyoddaki kapanış fiyatı ile ondan sonra gelen periyoddaki açılış fiyatı arasındaki fiyat farkı oluşmasına “Gap” denir. Burada dikkat edilmesi gereken husus grafiğini incelediğimiz verinin periyod kapanış fiyatından sonraki periyodun açılış fiyatı arasındaki boşluktur.

gap-nedir-gapli-acilis-nasil-olur
Gap nedir?

Periyodu henüz kapanmamış ve hala veri akışı devam etmekte olan grafiklerdeki sürekli inişler ve çıkışlar gap tabiri ile anlatılmaz.

Gaplı Açılış Nasıl Olur?

Grafiklerin incelemesi sırasında incelenen verinin periyod kapanışından sonraki periyodların açılışında eğer bir fiyat farkı oluşmuşsa işte tamda buna gaplı açılış denir.

 

gap nedir gapli acilis nasil olur

Yukarıda gösterdiğimiz grafikte okla gösterilen sarı alan periyodları arasındaki fiyat boşluğudur. Görüldüğü üzere önceki kapanış periyodun fiyatı ile sonraki açılış periyodunun fiyatı ile farklıdır. Bu farklılığın bir çok sebebi olabilir. Merkez bankası PPK toplantısı   sonucu, enflasyon verileri, seçim sonuçları gibi sosyal, siyasal ve ekonomik birçok olaylarla bu oluşumlar tezahür etmiş olabilir. Bundan dolayı yatırımcıların yatırım kararlarındaki değişikliğe gidip açılış periyodu öncesi işlem emirlerini verdikleri takdirde gaplı açılış meydana gelir.

Güncel paylaşımlarımızı Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir