1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Google Glass Nedir?

Google Glass Nedir?
0

Google Glass Nedir?

Google Glass, Google’ın artırılmış gerçeklik gözlükleri biçiminde yeni nesil teknoloji aygıtlarını selamlayan en son ürünüdür.

Google Glass, gözlük şeklinde başa takılan bir ekrana sahip giyilebilir bir bilgisayardır. Google gözlükleri, kullanıcıların mobil internet tarayıcısına , kameraya, haritalara , takvime ve diğer uygulamalara sesli komutlarla erişmesine izin veren eller serbest bir akıllı telefon işlevi görür.

Google Glass’ın Özellikleri

Google Glass, bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi görünüyor. Bu yüksek teknoloji ürünü gözlük, mobil bilgi işlemi yeni bir etkileşimli giyilebilir teknoloji çağına taşıyor. Kısa mesaj göndermek, yol tarifi almak veya fotoğraf çekmek için akıllı telefonunuzu kırbaçlamak yerine Glass her zaman hazır ve görüş alanınıza entegre olacak. Glass ile hayat nasıl olacak? İşte Google’ın iddialı başlığıyla yapabileceğiniz 10 şey.

Google Glass Nedir
Google Glass Nedir

Fotoğraf ve Video Çekmek

Google Glass’ın ilk onaylanan özelliklerinden biri, fotoğraf ve video yakalama yeteneğidir. “Glass, bir video kaydet” demeniz yeterlidir; gözlük otomatik olarak çekim yapmaya başlayacaktır. Google Glass kullanıcıları da Google Hangouts aracılığıyla tam olarak baktıklarını paylaşabilecekler. Buradaki fikir, hiçbir anı kaçırmayacağımız ve ellerinizi kullanmadan çekim yapabileceğimizdir.

Google Arama Sonuçları Gözünüzün Önünde

Doğal olarak, Google Glass, Wi-Fi veya akıllı telefonunuzun veri bağlantısı aracılığıyla arama motoru sonuçları sağlayacaktır. Kullanıcılar, sesli komut özelliğini kullanarak Google Glass’tan bir nesneyi tanımlamasını, bilgileri almasını veya bir soruyu neredeyse anında yanıtlamasını isteyebilir. Jet Blue kısa süre önce, Google Glass’ın seyahat deneyiminde nasıl devrim yaratabileceğini gösteren bir video yayınladı. Uçuş durumu ve bagaj talebine ilişkin talimatlar gibi bilgiler otomatik olarak kullanıcıların gözlerinizin önünde görüntülenecek.

Adım Adım Yol Tarifleri

Navigasyon uygulamaları, A noktasından B noktasına kadar yolunuzu bulmanızı kolaylaştırdı, ancak Google Glass, yol tariflerini yüzünüzün hemen önünde görüntüleyecektir. Gözlük, Google Haritalar aracılığıyla çevrenizin bir haritasını görüntülemenin yanı sıra, size tam olarak hangi caddeyi gitmeniz gerektiğini söyleyebilecek. Batı Virginia, sürüş sırasında Google Glass takmayı yasaklayacak bir yasa tasarısı önerdi, ancak bu adım adım yol tarifleri yürürken oldukça faydalı olabilir.

Sesli Çeviriler

Çeviri, Google’ın Glass ile sunmayı vaat ettiği bir başka özelliktir. Örneğin, kullanıcılar Glass’a Brezilya’da nasıl “lezzetli” dendiğini sorabilir.

Sanal Hatırlatıcılar

Google Glass, tıpkı akıllı telefonunuzun yaptığı gibi belirli görevleri gerçekleştirmenizi hatırlatabilir, ancak görsel bir özellik ekler. Örneğin, kullanıcılar bir nesneye bakıp “Bana hatırlat …” diyebilir ve gözlük, atanan görevle bir fotoğrafı ilişkilendirir. Ayrıca, Google Glass, bir sonraki toplantınızın ne zaman olacağını size göstermek için takviminize bağlanabilir.

Google Asistan Desteği

Google’ın ileri teknoloji gözlükleri Google Asistan ile derinlemesine entegre olacak, bu da konumunuza göre gerçek zamanlı güncellemeler alabileceğiniz anlamına geliyor. Örneğin, bir metro istasyonuna yaklaşıyorsanız, Google Glass bir tren tarifesi alabilir. Hizmet askıya alınırsa, Glass’tan hedefinize ulaşmak için alternatif bir rota isteyebilirsiniz. google glass nedir

Sesli Komut ve Hareket Kontrolü

Google, gözlüklerini basit yüz ve baş hareketlerine yanıt verecek şekilde tasarladı. Örneğin, ekranı açıp cihazı göz hareketleriyle çalıştırabilir veya farklı ekranlar arasında gezinmek için başınızı eğebilirsiniz. Google Glass’ın kıdemli geliştiricisi Timothy Jordan’ın SXSW’de sahnede gösterdiği gibi, Google Glass, e-postaları sesli komut yoluyla yanıtlamanıza olanak tanır ve mesajı siz göndermeden önce düzenlemek için görüntüler. google glass nedir

Glass Aracılığıyla Sohbet Etmek

Google Glass, sesli komut yoluyla e-postaları ve metinleri yanıtlayabilmenin yanı sıra hem sesli aramaları hem de görüntülü sohbetleri destekler. Daha da iyisi, diğer hattaki kişiye geleneksel görüntülü sohbet yerine gözlükle baktığınız her şeyi gösterebilirsiniz. Örneğin, kız kardeşinizin favori grubunu bir konserde görüyorsanız, onu arayabilir ve ona Glass aracılığıyla performansını gösterebilirsiniz.

Üçüncü Taraf Uygulama Entegrasyonu

The New York Times, Evernote, Path ve Skitch, şirketin South by Southwest sırasında duyurduğu Google Glass ile entegre olan ilk uygulamalar arasında yer alacak. Google’ın kendi haber uygulaması, New York Times gibi kaynaklardan başlıkları ve fotoğrafları bir araya getirecek ve bunları görüntüleyen için bir ön izleme biçiminde sunacaktır. Google Glass’ın kıdemli geliştiricisi Timothy Jordan’ın sahnede gösterdiği gibi, Path ve Skitch’ten görüntüler de gözlüklere bildirim olarak gönderilebilir. google glass nedir

Reçeteli Gözlük

Google Glass, gözlük kullanan topluluğu dışlamaz. Bu ayın başlarında şirket, bu yıl en kısa sürede reçete görmeyi bekleyebileceğimizi doğruladı. Mesajda, “Glass tasarımı modülerdir, bu nedenle reçetenize uygun çerçeveler ve lensler ekleyebileceksiniz” yazıyordu. Google, gözlüklerin reçeteli sürümlerinin ne zaman piyasaya çıkacağını belirtmedi, ancak onları “bu yılın ilerleyen günlerinde” göreceğimizi söyledi.

Google Glass Nediryazısını hazırlarken kaynaklarından faydalandığım laptopmag ve wordstream sitelerine teşekkür ederim.

Sitemin Teknoloji bölümünü ziyaret ederek bu tarz bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz. google glass nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir