1. Anasayfa
  2. Teknoloji

İlk Cep Telefonu Görüşmesi

İlk cep telefonu görüşmesi 3 Nisan 1973'te, New York'taki 6. cadde ile 53. cadde arasında yürüyen Motorola mühendisi Martin Cooper tarafından yapıldı.

İlk Cep Telefonu Görüşmesi
İlk Cep Telefonu Görüşmesi
0

 Tarihteki İlk Cep Telefonu Görüşmesi

İlk Cep Telefonu Görüşmesi
İlk Cep Telefonu Görüşmesi

İlk cep telefonu görüşmesi 3 Nisan 1973’te, New York’taki 6. cadde ile 53. cadde arasında yürüyen Motorola mühendisi Martin Cooper tarafından yapıldı.

Cooper, 2.5 kiloluk prototipi kulağına götürdü ve Motorola ekibinin işlevsel bir taşınabilir telefon tasarladığını bildirmek için rakibi, AT & T’deki Bell Laboratuvarlarından Joel Engel’i aradı. Cooper 2015’te Bloomberg’e “Hattın diğer ucunda sessizlik vardı” dedi. “Bugüne kadar Joel bu aramayı hatırlamıyor ve onu suçladığım dan emin değilim.”

Wired dergisine göre, neredeyse bir ayakkabı kutusu kadar büyük olan “ayakkabı” telefonu, bir kullanıcının 35 dakika konuşmasına izin verdi ve yeniden şarj olması için 10 saat gerekti.

Motorola, teknik ve düzenleyici engellerin üstesinden gelmek için 10 yıl harcadı ve ticari hizmete 1983 yılında 3.500 ila 4.000 $ arasında değişen daha ince ve yarım kiloluk ağırlığa sahip bir model kullanarak başladı.

İlk telefonlar çoğu tüketiciye uymayacak kadar büyük ve pahalıydı, ancak hemen hemen herkes için standart ekipman haline gelen günümüzün şık ve hafif modelleri için bir emsal oluşturdular.

Dünyanın En Hızlı İnternetini Kullanan Ülkeler adlı yazımı okudunuz mu?

Kaynakça

aarp.org

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir