1. Anasayfa
  2. Teknoloji

İnternet Nasıl İcat Edildi?

İnternet Nasıl İcat Edildi?
internet nasıl icat edildi
1

İnternet Nasıl İcat Edildi?

internet nasıl icat edildi
internet nasıl icat edildi

İnternet nasıl icat edildi? ve ne zaman bulundu? Böylesine geniş ve sürekli değişen bir teknolojiden bekleyebileceğiniz gibi, internetin icadını tek bir kişiye vermek imkansızdır. İnternet , her biri yeni özellikler ve teknolojiler geliştiren ve sonunda bugün bildiğimiz “bilgi otobanı” haline gelen düzinelerce öncü bilim adamı, programcı ve mühendisin eseriydi.

İnternet Nasıl Bulundu?

İnterneti gerçekten inşa edecek teknolojinin varlığından çok önce, birçok bilim insanı dünya çapında bilgi ağlarının varlığını önceden tahmin etmişti. Nikola Tesla , 1900’lerin başında bir “kablosuz dünya sistemi” fikrini ortaya atmış ve bu fikri benimsemişti. Paul Otlet ve Vannevar Bush gibi büyük düşünürler, 1930 ve 1940’larda kitapların ve medyanın mekanize, aranabilir depolama sistemlerini tasarladılar.

Yine de, internet için ilk pratik şemalar, MIT’den JCR Licklider’ın bilgisayarların “Galaksiler Arası Ağı” fikrini popüler hale getirdiği 1960’ların başlarına kadar gelmeyecekti. Kısa bir süre sonra, bilgisayar bilimcileri, daha sonra internetin ana yapı taşlarından biri haline gelecek olan elektronik verileri etkili bir şekilde iletmek için bir yöntem olan “paket değiştirme” kavramını geliştirdiler.

İnternet Ne Zaman İcat Edildi?

İnternetin ilk uygulanabilir prototipi, 1960’ların sonunda ARPANET’in veya Advanced Research Projects Agency Network’ün oluşturulmasıyla geldi. Başlangıçta ABD Savunma Bakanlığı tarafından finanse edilen ARPANET, birden fazla bilgisayarın tek bir ağ üzerinde iletişim kurmasına izin vermek için paket anahtarlamayı kullandı.

29 Ekim 1969’da ARPAnet ilk mesajını verdi: bir bilgisayardan diğerine “düğümden düğüme” bir iletişim. (İlk bilgisayar UCLA’da bulunan bir araştırma merkezinde ve ikincisi Stanford’daydı; her biri bir ev büyüklüğündeydi.) “GİRİŞ YAP” mesajı kısa ve basitti, ancak yine de yeni ARPA ağını çökertmişti : Stanford bilgisayarı yalnızca notun ilk iki harfini aldı.

İnternet Teknolojisi, birer bilim adamı olan Robert Kahn ve Vinton Cerf’in, verilerin birden fazla ağ arasında nasıl ve ne şekilde iletilebileceğine dair standartları belirleyen bir iletişim standardı olan İletim Kontrol Protokolü ve İnternet Protokolü veya diğer adıyla TCP / IP’yi geliştirmelerinden sonra 1970’lerde büyümeye devam etti.

ARPANET, 1 Ocak 1983’te TCP / IP’yi benimsedi ve oradan araştırmacılar, modern İnternet haline gelen “ağlar ağını” oluşturmaya başladı. Çevrimiçi dünya daha sonra 1990 yılında bilgisayar bilimcisi Tim Berners-Lee’nin World Wide Web’i icat ettiği zaman daha tanınabilir bir biçime büründü. Genellikle internetin kendisi ile karıştırılsa da, web aslında web siteleri ve köprüler biçiminde çevrimiçi verilere erişmenin en yaygın yoludur.

Web, internetin halk arasında popülerleşmesine yardımcı oldu ve çoğumuzun artık günlük olarak eriştiği geniş bilgi hazinesini geliştirmede çok önemli bir adım olarak hizmet etti.

İnternet Nasıl İcat Edildi? Sorusunu cevaplarken kaynaklarından faydalandığım history.com web sitesine teşekkür ediyorum.

Teknoloji bölümünde bu tarz bir çok yazı bulabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. O kadar merak ediyordum ki acaba kimin nasıl aklına geldi diye sayenizde öğrendim çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir