1. Anasayfa
  2. Finans

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?


0
Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz
Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz

 

Evde kaldığımız şu zamanlarda korona virüsün etkisiyle milyonlarca insan işinden oldu ve borçları giderek arttı. Bu borçları ödeyebilmek için kredi ve kredi kartı başvuruları arttı ancak bankalar çoğu başvuruyu reddetti. Bu yazımda sıkça sorulan sorular olan kredi başvurusu neden onaylanmaz, çok başvuru yaptığım için kredi alamıyorum, kredi çıkmıyor ne yapmalıyım, ardarda kredi başvurusu sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Ayrıca kredilerle ilgili diğer yazılarımı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 

>> Kredi Borcu Yapılandırma

>> Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar

>> Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir

>> Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir

 

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurusu bankaların detaylı bir şekilde ele aldığı bir konudur. Hangi bankadan başvurmuş olursanız olun tüm kredi, kredi kartı ödemeleri ve fatura ödemeleri gibi yaptığınız tüm işlemleri kaydeden sistem incelenir ve krediye uygun olup olmadığınıza karar verilir.

Başvurular reddedildiğinde kişiye ayrıntılı bir neden sunulmadığında zihinlerde birçok soru işareti kalır. Ancak kredi başvurusu onaylanmamasının belli nedenleri vardır. Her bankada belli farklılıklar olsa da temel de hepsi aynı noktalara dikkat eder.

 

Kredi Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?

 

  • Ödemelerinizi Yapın

Bankaların ilk olarak dikkat ettiği nokta herhangi bir borcunuzun veya ödenmemiş bir faturanızın olup olmadığıdır. Bütün borçlarınızı yatırdığınızdan ya da büyük bir bölümünü düzenli bir şekilde ödediğinizden emin olun. Aynı zamanda kredi kartı ekstrelerinizi her ay geciktirmemeye de özen gösterin borçlarınıza sadakat olmanız noktasında bankalar çok hassastır.

 

  • Kamu Borcu

Devlete karşı ödemekle yükümlü olduğunuz vergi, sigorta ve trafik cezaları gibi borçların birikmesi de kredi başvurusu onayı alamamanıza neden olur. Hâlihazırda vadesi geçmiş bir borcunuz varsa ilk olarak onu ödemeye başlayın.

 

  • Sigortanız Olsun

Kredi başvurusu yaptığınız süre içerisinde sigortalı çalıştığınızı belgelemeniz lazım. Limit olarak en az 6 aydır çalışıyor olmanız kredi onayı almanız için yeterli bir süredir.

 

  • Kendi Bankanıza Başvurun

Anında kredi almak istiyorsanız yapılacak en doğru şey maaşınızı aldığınız bankanıza gitmek olacak. İster çalışan ister emekli olun kredi başvurularınız hemen onaylanıyor.

 

  • Kefil Bulun

Gelir yetersizliğiniz ya da borç durumlarınız bankaları tatmin etmiyor ise maddi durumu ve güvencesi sizden daha iyi olan birisini kefil olarak gösterin. Ancak bulduğunuz kefilin de ayrıntılı incelemeye tâbi tutulduğunu unutmayın. Bu yüzden kara listeye alınmamış ve kredi notu yüksek kişileri seçmenizde fayda var.

 

  • Birden Fazla Başvuru

Çok başvuru yaptığım için kredi alamıyorum” diyen insanların sayısı epey fazladır. Çünkü aynı anda birçok bankaya kredi başvurusu yapmanız hepsi tarafından reddedilmenizi neden olur üstelik güvensizlik oluşturacağından kredi notu etkilenir. Bankaların adı ve yöntemleri birbirinden farklılık gösterse de kullandıkları sistem ortaktır. Hangi bankaya ne zaman ve ne kadar kredi başvurusu yaptığınız otomatik görünür. Kredi talebinizin reddedilmesinin ardından birkaç gün bekleyip başka bir bankaya başvurmayı deneyin.

 

  • Kara Listeye Dikkat

Ödenmemiş borçlarınızdan dolayı hakkınızda yasal işlem başlatıldıysa bankaların kara listesine girerseniz. Bu da kredi başvurusu yaptığınız zaman sizin üzerinizde olumsuz bir etki oluşmasına neden olur. Bankalar geri ödemeyeceğini düşündükleri kişilere kredi vermekten kaçınır. Bu yüzden borçlarınız için en kısa zamanda yapılandırmaya giderek, taksitlerinizi yatırmaya başlayın. Kara listedeki durumunuzu araştırmak için e-devlet ve findeks üzerinden risk raporu başvurusu yapabilir ve bankaların kredi vermemesinin nedenlerini öğrenebilirsiniz.

 

Kredi başvurularında en önemli etkenlerin başında gelen kredi puanınızı findeks üzerinden sorgulayabilirsiniz.

 


 

Bu yazımda kredi başvurusu neden onaylanmaz, çok başvuru yaptığım için kredi alamıyorum, kredi çıkmıyor ne yapmalıyım, art arda kredi başvurusu sorularının cevaplarını kısa bir şekilde anlattım. Umarım kredi başvurusu neden onaylanmaz yazımın size faydası dokunur.

Finans bölümünde evde para nasıl kazanılır ile ilgili birçok yazı paylaşacağım yeni yazılarımı mutlaka okuyun.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir