1. Anasayfa
  2. Finans

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?
Kredili Mevduat Hesabı
0

Kredili mevduat hesabı kısaltılmış diğer adı KMH, an basit tabirle kişilerin banka hesabında zaten mevcut olan küçük çaplı kredi anlamı taşır. Tüketici Kredi Sözleşmesi Yönetmeliği kapsamında KMH tanımı; Kredi veren tarafın önceden tüketiciyle beraber açık bir şekilde kararlaştırmak suretiyle belli bir sınır dahilinde tüketicilerin mevduat hesabında zaten olan aktifinden biraz daha fazla kullanmaya izin veren sözleşme, şeklinde yapılmıştır. Buna ek olarak bankaların kendi şirket politikaları ve iç işleyişleri kapsamında Kredili Mevduat Hesabı adlandırılırken esnek mevduat hesabı, ek mevduat hesabı, hızlı kredi hesabı, kredili avans hesabı ve benzeri adlar vererek farklı özelliklerle hizmete sundukları görülmektedir.

Kredili Mevduat Hesaplarında Limitler Nasıl Ve Neye Göre Belirlenir?

Kredili Mevduat Hesabı limitine sadece başvurulan banka ve şubesi karar vermekte. Bankalar limiti belirlerken başvuru sahibinin gelirini ve kredi notunu baz alırlar. Maksimum limit genellikle aylık net gelirin en çok 3 katı şeklinde olmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

KMH Faiz Oranları Ve KMH Faizinin Hesaplanması

Merkez bankası düzenlemesi uyarınca KMH hesaplarında uygulanacak maksimum, minimum ve gecikme faizleri TC. Merkez Bankasınca belirlenmiş oranları aşamaz, şeklinde bir ifade bulunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının Ocak 2020 tarihi itibarıyla geçerli olmak üzere belirlenen akdi faiz aylık %1,41, gecikme faiziyse aylık %1,71’dir. Akdi faiz oranı gecikme dışında kalan hallerde yansıtılması mümkün en fazla faiz anlamına gelmektedir. İlaveten, KMH için bahsi geçen faizleri aşabilecek başka faiz geçerli olamaz. KMH’larında hesaplanan faizlerde özellikle bir tarih belirlenmediyse bankalar genelinde ayın son günü hesaplara yansır ve günlük olarak hesaplama yapılır. İlaveten, Kredili Mevduat Hesabı üstünden çekilen para aynı gün ödenmesi şartıyla sadece bir günlük faiz yansır. Bu hesaplamalara hafta sonları ve resmi tatiller de dahildir.

KMH Üstünden EFT, Havale Veya Fatura Ödemeleri Yapılabilir Mi?

Mevduat hesabında yeterince para bulunmaması durumunda EFT ve havaleyle fatura ödeme talimatlarının KMH hesabı aracılığıyla otomatikman verilmesi mümkündür. Eğer bunların KMH ile otomatik olarak ödenmesi istenmiyorsa bunun bankaya ayrıca beyan edilmesi gerekmektedir. Hesapta mevcut bulunan para gibi, tahsis edilmiş KMH da aynen kullanılabilir. Banka ATM’si, şubeleri veya çevrim içi bankacılık kullanılarak KMH hizmeti alınabilir.

ATM’de Veya Alışveriş Yaparken KMH Ne Şekilde Kullanılır? Kullanılan KMH Taksitlendirilir mi?

ATM ile işlem sırasında banka hesap kartıyla aynı para çekerken ki kadar kolay KMH kullanmak olanaklıdır. Ek olarak, alışveriş sırasında banka kartının pos cihazından kullanılması halinde KMH’a tahsis edilmiş limit kadar alışveriş yapılabilir. Kullanılan Kredili Mevduat Hesabının bankalarca taksitlere bölünmesinin söz konusu mevzuatta bir kısıtlaması yoktur. Başka bir ifadeyle KMH’nın bulunduğu bankanın şart koştuğu kurallar gereği taksitlendirme yapılması olanak dahilindedir. Fakat kullanılan KMH içi taksitlendirme isteğinin gecikme periyodu olmadan bankaya iletilmesi gerekir. Aksi halde taksitlendirme talebinin kabul edilmemesi söz konusu olur. Taksitlendirme talebinin banka çağrı merkezi kullanılarak iletilmesi mümkündür.

Çalışmayanlar KMH’dan Faydalanabilir Mi?

Kredili Mevduat Hesabı için tıpkı kullanımında olduğu üzere bankaların kendi değerlendirmelerini yapabilmeleri amacıyla yüksek kredi notu ve sosyal sigorta kaydı talep ettikleri bilinir. Ancak KMH limit oranları krediye nazaran daha düşük olduğundan bankalar onay kısmında daha esnek olabiliyorlar.

KMH Farklı Bankalarda Aynı Anda Kullanılabilir mi?

KMH bankacılık tabiriyle önden belirlenmiş ufak çaplı bir kredi demektir. Bu bağlamda, normal bir kredinin ödemeleri henüz bitmemiş olmasına rağmen başka bankalardan nasıl yeni kredi çekilebiliyorsa benzer şekilde bankaların onayıyla birden çok Kredili Mevduat Hesabı kullanımı da olanaklıdır.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir adlı makalemize linkten ulaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir