1. Anasayfa
  2. Finans

Kripto Para Piyasası Nedir ve Nasıl İşler?

Kripto Para Piyasası Nedir ve Nasıl İşler?
Kripto Para Piyasası Nedir ve Nasıl İşler
0

Kripto para kısacası sanal döviz ve döviz benzeri paralara alternatif olarak gelişmiştir. Kripto paranın merkezi yok, halka açık işlem veri tabanı olarak işlev gören bir blok zincirlerden oluşur. Şifrelenmiş kodlardan oluşan işlemleri kullanarak nakit paraya alternatif bir değişim aracı olarak tasarlanan dijital para birimidir. İlk çıkış yıllarında Bitcoin adı ile merkezi olmayan ilk kripto para birimi çıkmıştır. O zamandan beri farklı kripto paralar ortaya çıkmıştır. Kullandığımız diğer para birimlerine göre farklı bir sistemi var, kısacası altcoin olarak adlandırılır.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde kripto paranın daha çok değer kazanacağını belirten yatırım uzmanları, bu yönde tahminlerde bulunmaktadır. Hükümetlerin henüz kripto para piyasası üstünde herhangi bir kontrolü yoktur. Bu paranın kontrolünü sağlayan bir merkez yoktur. Kripto para ile yapılan alış ve satış işlemleri kripto para piyasasının oluşmasını sağlar.

 

Yatırım Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Temelde elektronik para birimi olmasından dolayı, kişi ya da kurumların kırması imkansız şifreler aracılığıyla korunmaktadır. İşlem yapmak için öncelikle sahip olunacak şey dijital bir cüzdandır. Bu cüzdanlarınızın şifrelerini siz belirlemektesiniz. Elektronik ortam dışında bulunmaz. Sırların makine dışına çıkması böylece engellenir. Uçtan uca şifrelenmiş biçiminde güvenlik artırılmıştır. Bir merkezi olmadığı için diğer bir deyişle internet ağı üzerinden dağınık kodlardan oluştuğu için kripto paralar piyasası çekme işlemi yaparken sistemin onay vermesi gerekmektedir. İşlemler blockchain üzerinden ancak yapılmaktadır. Bu sayede yapılan işlemler için izin verenler ve işlem yapan kişiler tarafından görülmektedir. Gönderi ve takas işlemi planlandığında eğer gönderen tarafından doğrulanmaz ise sistem tarafından da onaylanmaz. İşlem onaylanmadan iptal edebilirsiniz, fakat onaylandığı takdirde geri döndürülemez.

Kripto paralar üretim madencilik yoluyla olmaktadır. Doğru bir şekilde yapılan alım ve satım işlemleri ile kazanç elde edilir. Madencilik yoluyla kazandığınız kripto paraları dijital cüzdanınıza göndermeniz kimsenin erişememesi için oldukça önemlidir. Blockchain teknolojisinin adı Bitcoin ile duyulsa da aslında verinin olduğu her yerde kullanılan bir teknolojidir. Sizin tarafınızdan gönderilen bilgi, karşı tarafa ulaşana ve kodlar eşleşip bu bilgi açığa çıkana kadar sizden başka kimse tarafından yönetilemez ve erişilemez.

Kripto Para Piyasasında Nelere Dikkat Edilmelidir

Yatırımcıların her zaman yatırım yapmadan önce temkinli bir tutum sergilemeleri lazımdır. Kripto para piyasasında işlem yapmadan önce; amacına, pazarda ne kadar süre kaldığına, toplam piyasadaki hacmine ve teknolojik çözümlere bakmak gerekiyor bunlar bilinerek alınan kripto para işleminizin başarısız olma ihtimali daha düşüktür. Yatırım yapacağınız kripto para birimi ne kadar zamandır kripto para piyasasında ise o kadar güvenilirdir.

Kripto para piyasasının istatistiklerine dikkat etmek gerekir. Para kaybetmek insanları her zaman incitir, eğer doğru bir şekilde yapılan yatırım ile en kötü senaryo bile gerçekleşse yıkıcı bir darbe almanızı engeller. Kripto para piyasasında ancak sanal para sahibi tarafından işlem yapılabilmektedir. Piyasada kripto paraya sahip kişiye özel şifrelenmiş bir teknik kullanılmaktadır. Kripto para piyasası ile kazanç sağlayabilmek için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

  • Alım ve satım yapacağınız kripto paranın türünün ne olduğuna öncelikle karar vermeniz gerekir.
  • Kripto para piyasası, hangi kripto parayı almak istediğinize karar verip onun Türk lirasındaki fiyat karşılığını satın alacağınız yerdir.
  • Satın alınan kripto paraları arttığı zaman, aldığımız kripto parayı yüksek bir fiyata satabilirsiniz, böylelikle yüksek kazanç elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir