1. Anasayfa
  2. Finans

KYK Harçlık Avans Nasıl Açılır? (2022 Güncel Rehber)

KYK Harçlık Avans Nasıl Açılır? (2022 Güncel Rehber)
Kyk harçlık avans özelliği nasıl açılır
0

Kişilerin kendi istekleri ve kararlarına göre değişen harçlık avans özelliği nasıl açılır? KYK Harçlık Avans özelliğini aktif ettirme ile ilgili güncel rehber içeriğimizin devamında yer alıyor. 

Harçlık Avans Nedir?

Üniversiteyi yeni kazanmış ve ara sınıfta olan öğrencilerin her sene başvurmaya hakkı oldukları Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenci burs ve kredileri ile ilgili birçok soru işaretleri ve bilinmezlikler bulunmaktadır. Kişiler başvuru yaptıkları KYK ödemeleri için hesaplarına yatan ödemelerini harcamaları durumunda bir sonraki ayda ki bakiyelerini de harcamak istemektedirler. 

Öğrenciler üniversite öğrenimleri boyunca devlet tarafından verilen burs ve kendi istekleri doğrultusunda alacakları geri ödemeli kredilerinde harçlık avansa ihtiyaç duymaktadırlar. KYK harçlık avans açmak isteyen öğrenciler bu sayede bir sonra ki ay yatacakları kredi/burs ödemelerini kullanmak istemektedirler. Öğrencilerin harçlık avans alabilmeleri adına KYK tarafından verilen burs ve öğrenim kredisi almaları gerekmektedir. Üniversite öğrencilerinin hesaplarına tanımlanan harçlık avans özelliği kişilerin isteklerine göre değişebilmektedir. KYK başvuru esnasında öğrencilerin seçimlerine bırakılan “Harçlık Avans” özelliğini işaretlemeyen öğrenciler sonrasında harçlık avans özelliğini açabilmek için araştırma gerçekleştirmektedir.

KYK Harçlık Avans Özelliği Nasıl Açılır? ( Güncel )

Ziraat Bankası tarafından ödemeleri gerçekleşen KYK burs ve öğrenim kredisi ödemeleri öğrencilere yapılmaktadır. Harçlık avans özelliğinden sadece burs ve öğrenim kredisi alan öğrenciler faydalanabilmektedir. KYK harçlık avans özelliğini 18 ile26 yaş arasında yer alan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri kullanabilmektedir.

Öğrenim kredisini kendi istekleri ile almayan kişiler kredi kartı özelliği var olan Ziraat Bankası Genç Kart’a sahip olmaktadırlar. Genç Kart sahibi olan öğrencilerin harçlık avans özelliğinden faydalanabilmeleri için öğrenim kredisi ya da burs almaları gerekmektedir.

Öğrenciler kapalı olan KYK harçlık avans özelliklerini Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayarak açabilmektedirler. Öğrencilere gelen Genç Kartlar da genel olarak harçlık avans özellikleri açıktır. Bazı bilinmeyen durumlarda ise Genç Kartlar da harçlık avans özelliği kapalı olabilmektedir.

Harçlık Avans Özelliğini Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerini Arayarak Aktif Edin

Öğrenciler Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarasını arayarak hızlı bir şekilde KYK harçlık avans özelliklerini açabilirler. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri güncel numarası 444 00 00 ve 0850 220 00 00. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri haftanın her günü 24 saat olarak insanlara hizmet vermektedirler. Öğrenciler müşteri hizmetleri numarasından sesli yanıtlama sistemine “Harçlık Avans Açma” diyerek müşteri hizmetleri ile iletişim kurabilirler.

Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine bağlanamayan öğrenciler ise sesli yanıtlama servisinde “Müşteri Temsilcisi” diyerek ve sonrasında tekrar soru sorulduğunda “Müşteri Hizmetleri” cevabını vererek hızlı bir şekilde bağlanabilirler.

KYK Harçlık Avans Bakiyesi Nasıl Öğrenilir? (Güncel)

Üniversite öğrencileri her ay yatan burs ve öğrenim kredi ücretlerini kimi zaman erken bir şekilde harcayabilmektedir. Bu süreçte ise bir sonraki ay yatacağı burs ve öğrenim kredi ücretini harcamak istemektedir. Bu teknik olarak mümkün bir işlemdir.

Öğrenciler harçlık avanslarını harcarken sadece pos cihazı ve online alışverişlerde kullanabilmektedir. Harçlık avanstan harcanılacak ücreti ATM ve havale & EFT gibi işlemlerde kullanılamamaktadır. Üniversite öğrencileri burs ya da öğrenim kredilerini nakit paraya çevirebilmek için ise kuyumculara gitmektedirler. Üniversite öğrencileri bu süreçte kuyumculardan altın al/sat yaparak nakit paralarını alabilirler.

KYK Harçlık Avans bakiyesi güncel olarak Ziraat Mobil uygulamasından öğrenilebilmektedir. Kişiler Ziraat Mobil üzerinde harçlık avans bakiyelerini göremez ise ATM’ler üzerinden sorgulama yapabilmektedirler.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir