1. Anasayfa
 2. Bakım & Güzellik

Maden Suyunun Faydaları

Maden Suyunun Faydaları
Maden Suyunun Faydaları
1

Maden suyu yer altı boşluklarından gelir. Normal içme suyunun aksine, maden suyu kimyasal işlemden geçmez. Adından da anlaşılacağı gibi maden suyu yüksek miktarda mineral, özellikle magnezyum , kalsiyum ve sodyum içerir. Peki maden suyu normal sudan daha mı iyidir ve maden suyunun faydaları nelerdir? Bu yazımızda sizler için tüm ayrıntıları ile maden suyunun faydaları ve zararlarını araştırdık.

Maden Suyu ve Normal Su Arasındaki Farklar

Tüm canlı organizmalar hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyar. Su sadece temel fiziksel işlevleri desteklemekle kalmaz, aynı zamanda vücudun kendi başına üretmediği hayati besinleri de sağlar.

Dünyanın büyük bir bölümünde insanlar temiz içme suyuna erişebilirken, birçok insan algılanan saflığı ve potansiyel sağlık yararları için şişelenmiş maden suyunu tercih ediyor.

Maden suyu normal suyla karşılaştırıldığında nasıldır? Mevcut kanıtlara göre, farklılıklar çok önemli değil.

Her iki tür de mineral içerir ve bir tür işlemden geçer. Bununla birlikte, tanımı gereği maden suyunun belirli miktarda mineral içermesi gerekir ve şişeleme işlemi kaynağında gerçekleşir.

Musluk Suyu

Ev musluklarındaki su, yüzeyden ya da yer altı kaynaklarından gelir.

Kamu su tedarikçileri, suyu kaynağından kimyasal dezenfeksiyona tabi tutacakları arıtma tesislerine taşır. Temiz su nihayetinde bir yeraltı boruları sistemi aracılığıyla hanelere ulaştırılır.

Musluk suyu, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi ilave mineraller içerir . Sert musluk suyu, bazılarının daha sağlıklı olduğunu düşündüğü daha yüksek mineral içeriğine sahiptir. Bununla birlikte, sert sudaki mineraller, boruları aşındırabilen veya akışı kısıtlayabilen tortular oluşturur. maden suyunun faydaları

Ayrıca, kamu su tedarikçilerinin çabalarına rağmen, paslanmış veya sızdıran borulardan gelen kirletici maddeler içme suyunu kirletebilir.

Maden suyu

Maden suyu, doğal yeraltı rezervuarlarından ve maden kaynaklarından gelir ve bu da ona musluk suyundan daha yüksek bir mineral içeriği verir.

Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) göre, maden suyu milyonda en az 250 parça toplam çözünmüş katı içermelidir . FDA, bu üreticilerin ürünlerine mineral eklemesini yasaklar.

Genellikle maden suyunda bulunan mineraller şunları içerir:  maden suyunun faydaları

 • kalsiyum
 • magnezyum
 • potasyum
 • sodyum
 • bikarbonat
 • Demir
 • çinko

Musluk suyunun aksine maden suyu kaynağında şişelenir. Bazı insanlar, algılanan saflığı ve kimyasal dezenfeksiyon tedavilerinin olmaması nedeniyle maden suyunu tercih ediyor.

Bununla birlikte, maden suyu bazı işlemlerden geçebilir. Bu ekleme veya çıkarma karbon dioksit (CO içerebilir) gaz ya da arsenik gibi toksik maddelerin ortadan kaldırılması içindir.

CO 2, oksitlenmeyi önlemeye yardımcı olur ve maden suyunda bakteri büyümesini sınırlar. Doğal olarak karbonatlanmış su, CO alır. Üreticiler ayrıca ekstraksiyondan sonra sularına CO 2 katabilirler.

Maden Suyunun Faydaları

Magnezyum Kaynağı

Hem şişelenmiş maden suyu hem de musluk suyu magnezyum kaynakları olabilir. Bu besin , kan basıncını , kan şekeri seviyelerini ve sinir fonksiyonunu düzenlemede önemli rol oynar .

Bazı kaynaklar diğerlerinden daha fazla veya daha az magnezyum içerir. Sudaki magnezyum miktarı , kaynağa bağlı olarak litre başına 1 miligramdan (mg / l) 120 mg / l’ye kadar değişebilir .

Magnezyum için önerilen günlük gereksinim miktarı aşağıdaki gibidirmaden suyunun faydaları

 • Yetişkin kadınlar için 310–320 mg
 • Yetişkin erkekler için 400–420 mg

Aşağıda magnezyum eksikliğinin bazı belirtileri bulunmaktadır:

 • İştah Kaybı
 • Yorgunluk
 • Kas Güçsüzlüğü
 • Mide Bulantısı ve Kusma

Ciddi bir magnezyum eksikliği aşağıdakilerden bazılarına neden olabilir:

 • Uyuşma veya karıncalanma
 • Kas Krampları
 • Düşük Kalsiyum veya Potasyum Seviyeleri
 • Ruh Hali Değişiklikleri
 • Düzensiz Kalp Atışı
 • Nöbetler

Kan Basıncını Düşürür

Düşük magnezyum seviyelerine sahip olmak, yüksek tansiyon , konjestif kalp yetmezliği ve düzensiz kalp atışlarına neden olan durumlara neden olabilir.

Magnezyum yönünden zengin maden suyu bu nedenle kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. maden suyunun faydaları

Kan Dolaşımını Düzenler

Maden suyunun faydalarından biriside , tümü kan dolaşımını teşvik eden büyük miktarlarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum içermesidir.

Güçlü kemikler oluşturmak ve korumak için kalsiyum gereklidir. Ayrıca kalp atışının hızını ve ritmini de düzenler. 

Kemikleri Güçlendirir

Maden suyu, kemik gücünü artırmaya yardımcı olan kalsiyum içerir. Kemik dokusu bozulduğunda, vücut yerine yeni kemik bırakır.

Ergenlik döneminde, yeni kemik eski kemik parçalanmasından daha hızlı depolanır. Bununla birlikte, 20 yaşından sonra kemik kaybı, kemik oluşumunu geride bırakarak kırılgan, zayıf kemiklere yol açabilir.

Düzenli egzersiz ve kalsiyum yönünden zengin diyetler kemikleri güçlendirebilir ve kemik kaybını önleyebilir.

Magnezyum ayrıca güçlü kemikleri destekler. Bir araştırma günde 422,5 mg’dan fazla magnezyum alımı olan yaşlı kadınların, mineral alımının daha düşük olanlara göre daha fazla kemik yoğunluğuna sahip olduğunu göstermiştir.

Sindirimi Geliştirir

Diyette yeterince magnezyum almak, kabızlığı önlemeye ve sindirim sisteminin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Magnezyum, bağırsaklara su çekerek dışkı kıvamını artırır. Ayrıca bağırsak kaslarını gevşeterek düzenli bağırsak hareketlerini destekler.

Randomize kontrollü bir çalışmanın bulgularına göre , magnezyum sülfat ve sodyum sülfat içeren maden suyu içmek kabızlığı olan kişilerde daha sık bağırsak hareketlerine ve yaşam kalitesinin artmasına neden olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Riskler

Maden suyu genellikle içilmesi güvenlidir.

Karbonatlı maden suyu, hıçkırıklara veya şişkinliğe neden olabilecek karbonik asit içerir.  maden suyunun faydaları

Bununla birlikte, maden suyu ve diğer şişelenmiş su belirli kirleticiler içerebilir. Tanım olarak, maden suyu minimum miktarda mikrop içermelidir.

Ayrıca, maden suyu kaynağında şişelendiği için musluk suyu ile aynı dezenfeksiyon işlemine tabi tutulamaz, bu nedenle mikrop aralığı değişebilir.

Gazlı su dişlere zarar verir

Köpüklü veya karbonatlı su diş minesine zarar verebilir.

Karbonatlı su, normal sudan daha düşük pH’a sahiptir ve bu da onu biraz asidik yapar. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre , bir soda karbonatörü tarafından üretilen köpüklü su, bir laboratuvar ortamında dişler üzerindeki mine sertliğini önemli ölçüde azalttı.

Bununla birlikte, karbonatlı suyun dişler üzerinde soda içmekten daha az etkisi vardır. Bir çalışma , aromalı ve sade köpüklü suyun her ikisinin de diş minesine sodadan daha az risk oluşturduğunu gösterdi.

Son Olarak

Maden suyu büyük miktarlarda magnezyum, kalsiyum, sodyum ve diğer faydalı mineraller içerir.

Araştırmalar, maden suyu içmenin sağlık yararları olabileceğini öne sürüyor, ancak çok az araştırma doğrudan bir kişinin sağlığı için musluk suyundan daha iyi olduğunu gösteriyor.

Gazlı maden suyu içmek bir miktar diş erozyonuna neden olabilir, ancak gazlı içecekler gibi şekerle tatlandırılmış içeceklerle aynı ölçüde değil. maden suyunun faydaları

Sağlık, Bakım ve Güzellik Bölümlerinde bu tarz bir çok yararlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kaynak: 1

İlginizi Çekebilir
Snowcell Nedir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. 03/11/2021

  Sürekli tuketirim.Yuzume sprey olarak kullanırım döndürüp kompres yaparım çok faydalı kesinlikle.Makale harika.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir