1. Anasayfa
 2. Sağlık

Manik Depresyon Nedir?

Manik Depresyon Nedir?
Manik Depresyon
0
Bipolar bozukluğa eskiden manik depresyon deniyordu. Manik veya hipomanik ataklarla tanımlanan bir majör afektif bozukluk veya duygudurum bozukluğudur (kişinin normal ruh halinden yüksek enerji durumlarının eşlik ettiği değişiklikler). Bipolar bozukluk ciddi bir durumdur. Mani genellikle halüsinasyonlar, psikoz, şiddetli sanrılar veya paranoyak öfke ile birlikte bazen günlerce uykusuzluğa neden olabilir. Ek olarak, depresif dönemler, hiçbir zaman mani veya hipomani olmayan insanlara göre daha yıkıcı ve tedavisi daha zor olabilir.

Manik Depresyon Nedir?

Manik Depresyon
Manik Depresyon

Bipolar bozukluk , muhtemelen genetik ve genetik olmayan faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanan karmaşık bir bozukluktur. Bununla ilişkili duygudurum dönemleri, bölümler arasında normal ruh hali ve enerji dönemleri ile klinik depresyon veya maniyi (aşırı sevinç ve yüksek enerji) içerir. Ruh hali epizodlarının şiddeti çok hafif veya aşırı derecede değişebilir ve günler ila haftalar arasında kademeli veya aniden ortaya çıkabilir. Yılda dört veya daha fazla kez farklı ruh hali atakları meydana geldiğinde, sürece hızlı döngü denir. Hızlı döngü, bazen bipolar bozukluğu olan kişilerde veya borderline kişilik bozukluğu gibi diğer durumlarda ortaya çıkabilen çok sık an be an ruh halindeki değişikliklerle karıştırılmamalıdır .

Manik veya depresif dönemlerin yanı sıra, bipolar bozukluğu olan hastaların düşünme bozuklukları olabilir. Ayrıca, sosyal ilişkilerinde bozulma ve algı bozuklukları olabilir.

Bipolar Bozukluğun Sebepleri Nedir?

Diğer duygudurum bozukluklarında olduğu gibi, bipolar bozukluğun nedenleri bilinmemektedir. Bilinen şey, bipolar bozukluğun beyin fonksiyonlarının düzensizliğini nedeniyle ve bazen genetik bir bileşene sahip olduğudur.

Bipolar Bozukluk Genellikle Hangi Yaşta Teşhis Edilir?

Bipolar bozukluk genellikle 15 ila 24 yaşları arasında ortaya çıkar ve bir ömür boyu devam eder. Yeni teşhis edilen maninin küçük çocuklarda veya 65 yaşın üzerindeki yetişkinlerde görülmesi çok nadirdir.

Semptomların şiddeti, bipolar bozukluğu olan kişilere göre değişir. Bazı kişilerde birkaç semptom varken, diğerlerinde çalışma ve normal bir hayat yaşama yeteneklerini bozan birçok semptom vardır.

Relapslar ve remisyonlarla işaretlenen bipolar bozukluk, tedavi edilmezse yüksek bir rekürrens oranına sahiptir. Şiddetli mani hastaları, riskli davranışlardan korunmak için genellikle hastaneye yatmayı gerektirir. Şiddetli depresyonda olanlar intihar düşünceleri veya psikotik semptomlar (sanrılar, halüsinasyonlar, düzensiz düşünme) üzerine hareket etmelerini önlemek için hastaneye kaldırılmaları gerekebilir.

Daha ciddi formu olan bipolar I bozukluğa sahip bireylerin yaklaşık% 90’ı en az bir psikiyatri hastanesine yatmaktadır. Üç kişiden ikisinin yaşamları boyunca iki veya daha fazla hastaneye yatışları olacaktır.

Bipolar Bozukluğun Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Manik Deprseyon’da görülen klinik depresyon semptomları , majör depresif bozuklukta görülenlerle aynıdır ve şunları içerir:

 • Azalmış iştah ve / veya kilo kaybı veya aşırı yeme ve kilo alma
 • Konsantre olma, hatırlama ve karar verme zorluğu
 • Yorgunluk , enerji azalması, “yavaşlama”
 • Suçluluk, değersizlik, çaresizlik duyguları
 • Umutsuzluk duyguları, karamsarlık
 • Uykusuzluk , sabah erken uyanma veya aşırı uyku
 • Seks de dahil olmak üzere bir zamanlar zevk alınan hobilere ve aktivitelere ilgi veya zevk kaybı
 • Baş ağrısı, sindirim bozuklukları ve kronik ağrı gibi tedaviye yanıt vermeyen kalıcı fiziksel semptomlar
 • Sürekli üzgün, endişeli veya “boş” ruh halleri
 • Huzursuzluk, sinirlilik
 • Ölüm veya intihar düşünceleri , intihar girişimleri

Bipolar Bozuklukta Mani Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozuklukta mani belirtileri şunları içerir:

 • Bağlantısız ve çok hızlı düşünceler
 • Görkemli inançlar
 • Uygunsuz mutluluk veya coşku
 • Uygunsuz sinirlilik
 • Uygunsuz sosyal davranış
 • Artan cinsel istek
 • Artan konuşma hızı veya ses seviyesi
 • Belirgin şekilde artan enerji
 • Zayıf karar
 • Yüksek enerji nedeniyle uyku ihtiyacının azalması

Bipolar Bozukluk Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu duygudurum bozukluğunda olduğu gibi, bipolar bozukluğu teşhis etmek için laboratuvar testi veya beyin görüntüleme yöntemi yoktur . Fiziksel muayene yaptıktan sonra doktorunuz belirti ve semptomlarınızı değerlendirecektir. Doktorunuz ayrıca size kişisel tıbbi geçmişiniz ve aile geçmişiniz hakkında sorular soracaktır. Ruh halini etkileyebilecek diğer tıbbi hastalıkları dışlamak için laboratuvar testleri yapılabilir.

Ek olarak, doktorunuz, mutlu olduğunuz ve aşırı enerjili olduğunuz zamanları tespit edip edemeyeceklerini görmek için aile üyelerinizle konuşmak isteyebilir. Mutluluk, depresyonla karşılaştırıldığında iyi ve hatta normal hissedebildiğinden, manik depresyonu olan bir kişinin ruh halinin çok yüksek olup olmadığını bilmesi genellikle zordur. Mani genellikle ciddi sorunlara ve utanca neden olacak şekillerde düşünmeyi, yargılamayı ve sosyal davranışı etkiler. Örneğin, akıllıca olmayan ticari veya finansal kararlar, bir kişi manik deprosyanda iken alınabilir. Bu yüzden bipolar bozuklukta erken teşhis ve etkili tedavi çok önemlidir.

Bipolar Bozukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Bipolar bozukluğun tedavisi, lityum gibi duygudurum dengeleyicilerin kullanımını içerebilir . Bazı antikonvülsanlar, antipsikotikler ve benzodiazepinler de ruh halini dengelemek için kullanılabilir.

Sitemin Sağlık bölümünde Manik Depresyon gibi bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kaynakça

webmd.com

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir