1. Anasayfa
  2. Bilgi

Neden Hapşırırız?

Neden Hapşırırız?
0

Hapşırmak insanları çok rahatlatan bir olaydır ama istemsizce ve engellenemez olduğu için insanlar kendilerine neden hapşırırız sorusunu soruyor. Bizde bu konuyu çok merak ediyorduk, bu yazımızda sizler için neden hapşırırız, hapşırdığımızda ne olur ve hapşırmak tehlikeli mi sorularının cevaplarını veriyoruz.

Neden Hapşırırız?

Hapşırma, vücudunuzun burnu temizlemek için kullandığı bir mekanizmadır. Burun deliklerine kir, polen, duman veya toz gibi yabancı maddeler girdiğinde burun tahriş olabilir veya gıdıklanabilir. Bu olduğunda, vücudunuz burnu temizlemek için yapması gerekeni yapar – hapşırmaya neden olur. Hapşırma, vücudunuzun istilacı bakteri ve böceklere karşı ilk savunmalarından biridir.

Hapşırdığımızda Ne Olur?

Yabancı bir parçacık burnunuza girdiğinde, burun geçişinizi kaplayan ince tüyler ve hassas ciltle etkileşime girebilir. Bu parçacıklar veya mikroplar duman, kirlilik ve parfümden bakteri veya küfler de olmak üzere çok fazla çeşitlilik gösterir.

Burnunuzun hassas astarı yabancı bir maddenin ilk tehdidini hissettiğinde, beyninize bir elektrik sinyali gönderir. Bu sinyal beyninize burnun kendini temizlemesi gerektiğini söyler. Beyin, vücudunuza hapşırma zamanının geldiğini bildirir ve vücudunuz kendisini yaklaşan kasılmaya hazırlayarak yanıt verir. Çoğu durumda, gözler zorla kapatılır, dil ağzın çatısına doğru hareket eder ve kaslar hapşırmayı destekler. Tüm bunlar birkaç saniye içinde gerçekleşir.

Sternutasyon olarak da bilinen hapşırma, burnunuzdan inanılmaz bir kuvvetle su, mukus ve havayı çıkartmaya zorlar. Hapşırık, grip gibi hastalıkları yayabilecek birçok mikrop taşıyabilir.

neden hapşırırız?

Hapşırıklar vücutta başka bir hayati rol oynar. 2012’de Pennsylvania Üniversitesi’nden araştırmacılar, hapşırmanın burnumuzu “sıfırlamanın” doğal yolu olduğunu keşfettiler. Çalışma burun içerisinde dokuyu çevreleyen hücrelerin, bir hapşırma ile yenilendiğini buldu. Başka bir deyişle hapşırık tüm burun ortamını sıfırlar. Dahası, araştırmacılar hapşırmanın sinüzit gibi kronik burun sorunları olan kişilerde aynı “sıfırlama” etkisine sahip olmadığını buldular. Bu hücrelerin nasıl reaktif hale getirileceğini bulmak, devam eden bu sorunları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Burundan Nefes Almak

Hapşırmak Ne Zaman Sorun Olur?

Hapşırmak rahatsız edici olabilir, özellikle de kendinizi her alerji mevsiminde bir kutu kağıt mendil arasında koşarken bulursanız. Ancak hapşırmak nadiren ciddi bir sorunun işaretidir.

Belirli rahatsızlıkları olan bazı kişiler, çok fazla hapşırırsa ek semptomlar veya komplikasyonlar yaşayabilir. Örneğin, sık burun kanaması yaşayan kişiler hapşırmayla daha fazla kanama yaşayabilir. Migren hastaları, baş ağrısı varken hapşırma meydana gelirse ek rahatsızlık yaşayabilir.

Her insan dış uyaranlara veya alerjenlere etrafındaki insanlarla aynı şekilde yanıt vermez. Bir saman tarlasında yürüdükten veya bir buket papatyalardan derin bir nefes aldıktan sonra hapşırmazsanız endişelenmeyin. Bazı insanların burun pasajları o kadar hassas değildir.

Sık sık hapşırmaya başlarsanız ve herhangi bir açık nedeni belirleyemezseniz, doktorunuzla görüşmek için randevu alın. Birkaç hapşırık endişe verici bir durumun göstergesi olmasa da, sık sık hapşırmaktansa yeni semptomlarınız hakkında konuşmak ve altta yatan bir sorunu araştırmak her zaman daha iyidir.

Neden hapşırırız sorusunun cevabını öğrendiğimize göre diğer konulara geçebilir ve web sitemiz içinde bulunan bir çok konuda ki ayrıntılı ve araştırılmış bilgileri okumaya devam edebilirsiniz.

Evde Ne Yapılır?

 

Sağlık kategorisinde bu tarzda bir çok faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yazı Kaynakları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir