1. Anasayfa
  2. Kendin Yap Fikirleri
Trendlerdeki Yazı

Paletten Sedir Nasıl Yapılır? Paletten Sedir ve Masa Yapımı

Paletten Sedir Nasıl Yapılır? Paletten Sedir ve Masa Yapımı
Paletten sedir yapımı.
3


Bugün Paletten sedir ve masa yapımı fikri ile karşınızdayım. Bu yazımda sizler için kullanılmayan yada bir ara kullanılıp daha sonrasında kenara atılmış olan ahşap paletler ile nasıl sedir ve masa yapacağınızı anlatacağım. Hadi asıl merak uyandıran yazımıza geçelim.

 

1) Paletler Nerede Bulunur? Palet Temin Etmek

İlk olarak tamam fikir iyi ama biz paleti nereden bulacağız diyorsanız, tabi bu soruyu soruyorsanız en basit bulabileceğiniz yer tabii ki de ufak çaplı ağaç işleme atölyeleri ve sanayi bölgeleri olacaktır. Hepimizin yaşadığı yerlerde bulunan sanayi ve ağaç atölyelerinde mutlaka palet ve benzeri malzemeler bulunur. Eğer ya ben bulmayla uğraşamam diyenleriniz var ise Google’da ufak bir arama ile bile ahşap palet bulabilir ve sipariş verebilirsiniz kapınıza kadar gelecektir. Bulunması kolay ve eğer düzgün hazırlanır ise bahçenize veya balkonunuza çok yakışacak mobilyalar yapılabildiği için paleti tercih ettim.

palet
Paletten Sedir Nasıl Yapılır

2) Ahşap Paletlerin Zımparalanması

İlk yapılacak işlem bulduğunuz veya satın aldığınız paletlerin sağlamlığını kontrol etmek olacak eğer bir yerlerinde çürük kırık vidası çivisi eksik ise tamamlamanızı öneririm bu uzun yıllar kullanılabilecek bir mobilya için gerekli ve önemlidir. Daha sonrasında yine ilk yapılması gereken işlemlerden ahşap paletlerin zımparalanması işlemi olacaktır. Bu işlem neden gerekli diye soracak olursanız zımparalanmış bir ahşaba boya yapmak çok daha kolay olacak boya ahşap üzerine çok daha iyi yapışacak ve güzel bir görüntü ortaya çıkmasını sağlayacak, ayrıca ahşap üzerindeki ufak tefek çıkıntı ve kıymıkların da giderilmesine yardımcı olacağı için bir yerlerinize kıymık batması ve çok ufak yaralanma risklerinizi de ortadan kaldıracaktır. Zımparalama işlemini isterseniz eliniz ile isterseniz makine yardımı

Palet Zımparalama
Paletten sedir yapımı – Zımparalama

3) Paletleri Birbirlerine Montajlamak

Şimdi geldik paletleri birleştirme bölümüne, paletleri üst üste koyarak kendinizin ve ailenizin en rahat şekilde oturabilmesi için üst üste koyulacak paletlerin sayısının iyi ayarlanması gerekiyor. Deneme yanılma yöntemi ile ayarınızı bulduktan sonra paletlerin arkada ve yanlarda kalacak bölümlerine ince tahta parçaları ile bir birine tutturarak sabitlemeli ve daha sonralarında kayma, taşıma sırasında düşme risklerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Not: Eğer yaptığımız sedir ve masayı düz bir zeminde kullanacaksanız isteğinizi göre altlarına teker monte edebilirsiniz. Bu size kalmıştır aklınızda bulunması için yazmak istedim.

Paletten Masa Yapımı
Paletten Masa Yapımı

4) Sedir Yapımı

Sedir bölümünde de Paletleri Montajlama bölümünde anlattığımız işlemler yapıldıktan sonra ayrı olarak sırt dayamak için bir bölüm yapmamız gerekiyor. Bunun için bir palet yeterli olacaktır. Burada ki tarz sizin tercihinize kalmış olacak isterseniz sırt bölmesi için kullandığınız paleti dik olarak koyabilir ve bir minder yardımı ile konfor sağlayabilir isterseniz de biraz uğraş gerektirecek olsa da kullanacağınız paletin 3/1’lik bölümünü keserek geriye kalan 3/2’lik kısmı ile hafif eğri bir konum vererek hem göze hitap eden hem de konforlu bir sedir yapabilirsiniz.

Bunun için paletin kesilen kısmının alt bölümüne 2 veya 3 adet ( tercihe göre değişir 3 daha dayanıklı olacaktır. ) tahta parçası monte edilerek alt kısım için yapılan bölümün tahta aralarından geçirebilir ve hafif eğik bir konum verilebilir. Biraz uğraş gerektirse de benim tercihim kesinlikle 2. anlattığım hafif eğik sırt dayama yeri olan sedir olacaktır.  Paletten sedir

Paletten Masa ve Sandalye Yapımı
Paletten Masa ve Sandalye Yapımı

5) Paletten Sedir ve Masa Yapımında Son Rötuşlar

Her şey bitti sayılır, şimdi herkesin kendi yaratıcılığı ve sanatsal yönü ortaya çıkacak. Son kısımda sedirimiz ve masamız hazır durumda artık güzel bir renk veya renk grubu ile boyayarak bahçenize veya balkonunuza uygun bir dekor elde edebilirsiniz. Boyama işi de bittiğine göre oturmaya hazırız diyebilir miyiz. Şimdi okuyanlar diyecek ki biz tahtaya mı oturacağız? kardeşim, tabi ki hayır evinizde kullanmadığınız yada masa ve sedirinize göre aldığınız kırlent veya minderi koyarak çok güzel bir sedir, sandalye ve masa yapmış olduk.  Paletten sedir

Ve Sonuç
Ve Sonuç
Palet Boyama
Palet Boyama

 

Örnek Video

Youtube’da araştırırken bulduğum örnek videoyu da  inceleyerek yardım alabilirsiniz.

Eminim ki herkes çok güzel şeyler yapmışlardır. Paletten sedir ve masa yapımı tamam ise hadi gelin diğer yazılarımıza geçelim.

Sizler için Kendin Yap bölümünde bu ve benzeri bir çok ürünü evinizde yapabileceğiniz şekilde anlatıyor ve insanların hazıra alışmış parasını ver al tutumunu yıkmaya çalışıyoruz. Çünkü eğer kendiniz bir şeyler yaparsanız yaptığınız malzeme, eşya veya ve benzeri şeyleri yaparken kullanırken zevk alır ve değerini anlarsınız.

Diğer yazılarımıza da göz atmayı unutmayın. Evde Kalın Sağlıkla Kalın

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

  1. Gerçekten güzel bir anlatım dilinize sağlık. Çocuklarımla birlikte çok güzel bir sedir birde masa yaptık

  2. 16/08/2021

    bilgiler için teşekkürler en ksa zamanda deneyip görcem

  3. 22/09/2021

    Ofisimiz için yaptık ve çok güzel bir misafir salonumuz oldu. Bilgiler için teşekkürler :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir