1. Anasayfa
  2. Sağlık

Sağlık ve Beslenme

Sağlık ve Beslenme
Sağlık ve Beslenme
0

Bugün ki konumuz sağlık ve beslenmeyi nasıl bir hayat tarzı haline getirebilirsin?

Şimdi ilk olarak sağlıklı beslenme nedir?

Sağlıklı beslenme vücudun ihtiyacı olan fonksiyonların düzgün çalışabilmesi için gerekli olan gıdaların düzenli olarak yeterli miktarda vücuda alınmasıdır. sağlık ve beslenme

Şimdi sürekli duyuyoruz işte hamur işlerini hayatından çıkar baklavalardan uzak dur, kızartmalardan uzak dur, bu mesajlar havada uçuşuyor, aslında bunu hayata geçirmek o kadarda kolay değil, yıllar boyunca biriken oluşmuş bu alışkanlıkları aslında değiştirme anlamına geliyor, işte yazımda bunu nasıl hayata geçirebilirsin tek tek anlatacağım.

Hemen başlayalım;

sağlık ve beslenme
sağlık ve beslenme

Sağlık ve Beslenme

Madde 1

“Diyet” kelimesini aklından çıkar, diyet bize göre belli bir süre katlanılan ve kendini önemli ölçüde kısıtlamanız gerektiren bir işkence kampı. Genelde gördüğümüz bunu sonuçları ya hedefe ulaşmamak şeklinde oluyor ya da belli bir miktar kilo versen de normal dediğin yaşama döndüğün zaman bu kiloları fazlasıyla geri alıyorsun. Vücutta ki bu kilo değişimleri de aslında çok sağlıklı bir olay değil.

Peki, Ne Yapacaksın!

Yapman gereken sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmeye odaklanmak bunu yaparken de ufak ufak değişikleri hayata geçirebilmek böylece uzun dönemde sürdürülebilir bir model oluşturmak amacımız bu da bizi aslında ikinci maddeye getiriyor.

Madde 2

Bunu yerine senin stratejin “böl ve yönet” stratejisi olacak ne demek istiyoruz bir anda her şeyi mükemmel yapmaya çalışmak yerine aşama aşama sağlıklı yaşamla ilgili sağlıklı beslenmeyle ilgili prensipleri hayata geçir.

Nasıl Yapacaksın? Örneğin ilk aşamada hayatından basit karbonhidratları çıkar nedir bunlar şekerli gıdalar, içecekler, tatlılar, hamur işleri gibi ikinci aşamada yavaş yavaş evde yemek yapmaya başla. Bunu öğren çok basit 3-5 tane malzeme ile yapabileceğin sonsuz sayıda yemek var böylece bütün bu içine koyduğun gıdaların kontrolü sende olacak ve üçüncü aşamada da artık bunların bütün beslenmen içerisinde ki payını arttırmaya başla.

Madde 3

Bu neden önemli? İki sebepten dolayı birincisi vücutta beklenirlik yaratmaya başlayacaksın bu senin o düzeni yeni kurmaya çalıştığın o düzene devam edebilmen için çok daha kolaylık sağlayacak ikincisi ise öğün aralarını çok açtığın zaman ne oluyor? Kan şekerin düşmeye başlıyor ve bir sonra ki öğününde genelde ilk olarak karbonhidratlara saldırmaya başlıyorsun bunu engellemek içinde bu yardımcı olacaktır. sağlık ve beslenme

Madde 4

Neden önemli bu? Sağlıklı gıdalardan da gelse sağlıksız gıdalardan da gelse kalori kaloridir. O yüzden ne yediğin kadar ne kadar yediğinde çok önemli, peki nasıl uygulayacaksın bunu ilk olarak kendine kalori hedefi belirlemen lazım bunun için gir “gencvefit.com” a, orada yeni kalori hedefi belirleme bölümünden kolaylıkla bunu belirleye bilirsin ikinci yapman gerekende ne kadar kalori tükettiğini takip etmek olacak.

Bunu en kolay yolu da aç “google” ı yediğin her hangi bir besini oraya yaz, içinde kaç kalori olduğunu göreceksin zaten bunu 2-3 hafta takip ettikten sonra artık tahmin etmeye başlayacaksın yazman gerekmeyecek. sağlık ve beslenme

Madde 5

Bunu sürekli duyacaksın, su sadece hayatsal fonksiyonların düzgün çalışabilmesi için önemli değil, aynı zamanda amacın kilo almakta olsa, kilo vermekte olsa bunu direk etkileyen bir faktördür su, peki ne kadar tüketmelisin?

Kabaca gün de 3-4 litreye kadar çıkmanı tavsiye edebiliriz. Tabi ki bu senin aktivite seviyene de bağlı, eğer dayanıklık sporlarıyla uğraşıyorsan ve çok fazla su kaybediyorsan bunu biraz daha artırabilirsin. sağlık ve beslenme

Madde 6: Muhtemelen şuan etrafındakilerde senin beslenme alışkanlığına benzer alışkanlıklar devam ettiriyorlar, bu yüzden seni demotive edecek hatta eleştirecek kişiler olabilir yapman gereken bunlara kulağını tıka, kararlı bir şekilde uygulamaya devam et. Sen doğru olan şeyleri yaptığın sürece vücudun seçim şansı yok, er ya da geç çok iyi sonuçlar alacaksın ve bu pozitif değişmeleri, bu kendinde ki enerji artışını, sağlık verilerini düzelmesini gördüğün zaman, işte o zaman bunu bir hayat tarzı haline getirmen çok daha kolaylaşacaktır.

Bir süre sonra muhtemelen çevrendekiler de ne yaptığını merak edecek ve senden tavsiye istemeye başlayacaklar. sağlık ve beslenme

Bu yazı Sağlıklı Yaşam konuları ile ilgilenen Genç ve Fit Youtube kanalındaki videodan alınmıştır. Videonun tam hali aşağıda mevcuttur.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir