1. Anasayfa
  2. Sağlık

Tansiyon Düşüren Yiyecekler – Hipertansiyon Nedir?

Tansiyon Düşüren Yiyecekler – Hipertansiyon Nedir?
Tansiyon Düşüren Yiyecekler
0

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kanın arter duvarlarınıza yaptığı basıncı ifade eder. Zamanla yüksek tansiyon, kalp hastalığına , böbrek hastalığına , felce ve diğer sorunlara yol açan kan damarı hasarına neden olabilir . Hipertansiyon bazen sessiz katil olarak adlandırılır çünkü hiçbir belirti vermez ve yıllarca fark edilmeden ve tedavi edilmeden gidebilir.

Hangi yiyeceklerin hipertansiyonla savaşmamıza yardımcı olabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Tansiyon Düşüren Yiyecekler

1. Yapraklı Yeşillikler

Yapraklı Yeşillikler - Tansiyonu Düşüren Yiyecekler
Yapraklı Yeşillikler – Tansiyonu Düşüren Yiyecekler

Potasyum, böbreklerinizin idrar yoluyla daha fazla sodyumdan kurtulmasına yardımcı olur. Bu da kan basıncınızı düşürür.

  • Marul
  • Roka
  • Lahana
  • Şalgam
  • Kara lahana
  • Ispanak
  • Pancar yaprağı
  • İsviçre pazı

Konserve sebzelere genellikle sodyum eklenir. Dondurulmuş sebzeler, taze sebzeler kadar besin içerir ve saklanması daha kolaydır. Sağlıklı, tatlı bir yeşil meyve suyu için bu sebzeleri muz ve fındık sütü ile de karıştırabilirsiniz.

2. Meyveler

Meyveler - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Meyveler – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Meyveler, özellikle yaban mersini, flavonoid adı verilen doğal mineraller bakımından zengindir. Yapılan bir araştırma bu mineralleri tüketmenin hipertansiyonu önleyebileceğini ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Yaban mersini, ahududu ve çilekleri diyetinize ekleyebilirsiniz. Bunları sabahları mısır gevreğinizin üzerine koyabilir veya hızlı ve sağlıklı bir tatlı için dondurulmuş meyveleri elinizde tutabilirsiniz.

3. Kırmızı Pancar

Kırmızı Pancar - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Kırmızı Pancar – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Pancar, kan damarlarınızı açmanıza ve kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olabilecek nitrik oksit bakımından zengin bir sebzedir. Araştırmacılar ayrıca pancar suyundaki nitratların araştırma katılımcılarının kan basıncını sadece 24 saat içinde düşürdüğünü gözlemlemişlerdir.

Kendi pancarınızın suyunu çıkarabilir veya tüm kökü pişirip yiyebilirsiniz. Pancar, kızartıldığında veya tavada kızartmalara ve güveçlere eklendiğinde lezzetlidir. Ayrıca onları cips olarak da pişirebilirsiniz. Pancarla çalışırken dikkatli olun pancar suyu ellerinizi ve giysilerinizi lekeleyebilir.

4. Yağsız Süt ve Yoğurt

Yağsız Süt ve Yoğurt - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Yağsız Süt ve Yoğurt – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Yağsız süt mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır ve yağ oranı düşüktür. Bunların her ikisi de kan basıncını düşürmek için bir diyetin önemli unsurlarıdır. Sütü sevmiyorsanız yoğurdu da tercih edebilirsiniz.

Amerikan Kalp Derneğine göre haftada beş veya porsiyon ve daha fazla yoğurt yiyen kadınların yüksek tansiyona yakalanma riskinde yüzde 20’lik bir azalma yaşanmıştır.

Ekstra kalp sağlığına yararlı olması için yoğurdunuza granola, badem parçacıkları ve meyveler eklemeyi deneyin. Yoğurt alırken ilave şeker olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Porsiyon başına şeker miktarı ne kadar düşükse o kadar iyidir.

5. Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Yulaf Ezmesi – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Yulaf ezmesi, kan basıncınızı düşürmek için yüksek lifli, az yağlı ve düşük sodyumlu bir yöntem için faturaya uyar. Kahvaltıda yulaf ezmesi yemek, gün içinde enerji toplamanın harika bir yoludur.

Gecelik yulaf popüler bir kahvaltı seçeneğidir. Bunları yapmak için bir kavanoza 1/2 bardak yulaf ve 1/2 bardak fındık sütü koyun. Sabahları tadına bakmak için çilek, granola ve tarçın karıştırın.

6. Muz

Muz - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Muz – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Potasyum açısından zengin yiyecekler yemek takviye almaktan daha iyidir. Potasyum açısından zengin bir katkı için mısır gevreğinize veya yulaf ezmesine bir muz dilimleyin. Hızlı bir kahvaltı veya atıştırmalık için haşlanmış yumurta ile birlikte bir tane de alabilirsiniz.

7. Somon, Uskumru

Somon, Uskumru - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Somon, Uskumru – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Balıklar harika bir yağsız protein kaynağıdır. Uskumru ve somon gibi yağlı balıklar, kan basıncını düşürebilen, iltihabı azaltabilen ve trigliseritleri düşürebilen omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu balık kaynaklarına ek olarak alabalık D vitamini içerir.

8. Tohumlar

Tohumlar - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Tohumlar – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Tuzsuz tohumlar potasyum, magnezyum ve kan basıncını düşürdüğü bilinen diğer mineraller bakımından zengindir. Öğünler arasında atıştırmalık olarak yarım fincan ayçiçeği , balkabağı veya kabak çekirdeği tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olacaktır.

9. Sarımsak ve Otlar

Sarımsak - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Sarımsak – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Araştırmalar sarımsağın vücuttaki nitrik oksit miktarını artırarak hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini belirtiyor. Nitrik oksit, kan basıncını düşürmek için damar genişlemesine veya arterlerin genişlemesine yardımcı olur.

Günlük diyetinize lezzetli otlar ve baharatlar eklemek de tuz alımınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Ekleyebileceğiniz bitki ve baharat örnekleri arasında fesleğen , tarçın , kekik , biberiye bulunuyor.

10. Bitter Çikolata

Bitter Çikolata - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Bitter Çikolata – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Bitter çikolata, yüzde 60’tan fazla kakao içerir ve normal çikolatadan daha az şeker içerir. Sağlıklı bir tatlı olarak yoğurda bitter çikolata ekleyebilir veya çilek, yaban mersini veya ahududu gibi meyvelerle birlikte yiyebilirsiniz.

11. Antep Fıstığı

Antep Fıstığı - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Antep Fıstığı – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Antep fıstığı , periferik vasküler direnci veya kan damarı daralmasını ve kalp atış hızını azaltarak kan basıncını düşürmenin sağlıklı bir yoludur. Araştırmalar günde bir porsiyon fıstık içeren diyetlerin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Antep fıstığını kabuklara, pesto soslara ve salatalara ekleyerek veya atıştırmalık olarak sade yiyerek diyetinize dahil edebilirsiniz.

12. Zeytinyağı

Zeytinyağı - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Zeytinyağı – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Zeytinyağı, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek iltihapla savaşan bileşikler olan polifenoller içerir .

13. Nar

Nar - Tansiyon Düşüren Yiyecekler
Nar – Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Nar, çiğ veya meyve suyu olarak tüketebileceğiniz sağlıklı bir meyvedir. Bir çalışma, dört hafta boyunca günde bir kez bir bardak nar suyu içmenin kısa vadede kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Nar suyu sağlıklı bir kahvaltı ile lezzetlidir. Marketlerden satın alınan meyve sularındaki şeker içeriğini kontrol ettiğinizden emin olun, çünkü eklenen şekerler meyve suyunun faydalarını ortadan kaldırabilir.

Ketojenik Diyet Nedir yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık kategorisinde bu tarz bir çok yazı bulabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir