1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Telefona Format Nasıl Atılır? Telefona Format Atmak

Telefona Format Nasıl Atılır? Telefona Format Atmak
telefona format nasıl atılır
0

Telefona Format Atmak

Telefona format atmak aslında telefonun ayarlar kısmına girilemeyen veya açılış ekranında kalan telefonların sistemine müdahale edilerek fabrika ayarlarına geri döndürülmesi işlemidir. Aynı zamanda bu işleme hard reset adı da verilir. Yapılan bu işlem ile telefon yeni alınmış, fabrikadan çıkmış sıfır telefon gibi olur.  telefona format nasıl atılır

Not: Bu işlemi telefonunuz yavaşladığı veya performans düşüşünden dolayı yapıyorsanız lütfen öncelikle telefonun içindeki tüm önemli verileri, telefon numaralarını, resim ve videoları yedekleyin. Bu işlemden sonra telefonunuzda ki veriler silinecektir.

Telefona Format Nasıl Atılır? Hard Reset Atmak

 1. Öncelikle telefonunuz kapalı durumdayken sim kartınızı ve varsa hafıza kartınızı sökün.
 2. Telefonunuz kapalı durumdayken Ses Açma ve Açma Kapama tuşlarına basılı tutun.
 3. Telefonunuz açıldıktan sonra da Ses Açma ve Açma Kapama tuşlarına basmaya devam edin, buradan sonra telefonun ekranında android simgesini göreceksiniz. Bu simgeyi gördükten sonra tuşlara basmayı bırakın.
 4. Android simgesi ekranda bir süre durduktan sonra sizi Recover, yani kurtarma ekranına atacak.
 5. Recover ekranında ses kısma tuşu ile ” Wipe  Data/Factori Reset” seçeneğinin üzerine gelin ve telefon açma kapama tuşuna bir kere basın.
 6. Onay ekranında ses kısma tuşu ile “Yes” seçeneğinin üstüne gelerek tekrar telefon açma kapama tuşuna bir kez basın.
 7. Artık telefonunuz sıfırlanmaya başladı. Bu işlem ortalama 3-4 dakika kadar sürebiliyor. İşlem bittikten sonra sistem sizi tekrar Recover ekranına atacak.
 8. Burada “Reboot System Now” seçeneği üzerinde telefon açma kapama tuşuna bir kez basıyorsunuz ve sistem sizi telefonun açılma ekranına atıyor.
 9. İşlem bu kadardı, telefonunuz artık ilk aldığınız günkü gibi sıfır bir durumda. Kurulumu yaparak telefonunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Telefona Ayarlardan Format Atmak

 1. Ayarlar bölümüne girin.
 2. Açılan sayfada Sıfırla bölümüne girin.
 3. Açılan sayfada Fabrika Ayarlarına Dön seçeneğine girin.
 4. Açılan sayfadaki bilgileri okuyun ve en alttaki Fabrika Ayarlarına Dön bölümüne tıklayın.
 5. Burada sizlere telefonunuzu ilk aldığınızda
 6. Telefonunuz 7-10 dakika içinde sıfırlanacak ve tekrar açılacak. İşlem bu kadardı.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

telefona format nasıl atılır
Telefona format nasıl atılır?

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey 2017 ve sonrasında alınmış telefonlar için telefonunuzu ilk aldığınızda telefonu açmak için girdiğiniz Google adresinizi ve şifrenizi unutmamanız olacaktır. Böyle bir durumda kesinlikle telefonunuzu açamazsınız. Profesyonel destek almanız gerekir, teknik servisler bu işlemi yapacaklardır. Yada bu işlerden iyi anlıyorum diyenler için aşağıdaki videodan bu sorunu çözebilirsiniz. Fakat bu sizi biraz uğraştıracaktır. telefona format nasıl atılır

Bu işlemlerde telefonunuzun tamamen sıfırlanacağını ve içinde hiç bir veri kalmayacağını unutmayın. bu yüzden telefonunuzda bulunan numaralarınızı, belge, doküman, notlar, fotoğraf ve videolarınızı yedekleyiniz. telefona format nasıl atılır

Telefon resetleme işleminde telefonunuzda takılı olan sim kart ve hafıza kartına herhangi bir müdahale olmaz fakat bazı durumlarda buradaki verilerde silinebilmektedir, bu yüzden telefonunuzu resetlemeden önce  kesinlikle sim kartını ve hafıza kartını çıkartın.  telefona format nasıl atılır

 

Bizleri instagram üzerinden takip ederek en güncel yazılarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Teknoloji kategorisinde sizler için teknoloji ile alakalı bilgileri yenilikler ve haberler paylaşıyoruz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir