1. Anasayfa
 2. Finans

Temettü Nedir? En Çok Temettü Veren 14 Firma

Temettü Nedir? En Çok Temettü Veren 14 Firma
0

Temettü terimi özellikle borsada işlem yapan kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Temettü doğru bir şekilde öğrenildiğinde en az borsa kadar kazanç getirebilmektedir. Temettü veren belli başlı hisseler bulunmaktadır. Borsada bulunan her şirket temettü vermek zorunda değildir. Temettüyü daha detaylı incelemek gerekirse;

Temettü Nedir?

Temettü, herhangi bir şirketin, dönem içerisindeki kazançlarının şirket tarafından belirlenen kısmı kadar nakit veya hisse senedi olarak şirket ortakları ile paylaşılmasıdır. Her şirket temettü dağıtmamaktadır. Kişilerin elinde temettü dağıtan şirketlerin hisse senedi varsa bu durumda dağıtılan temettü oranınca kazanç elde edebilirler.

Temettü Nasıl Alınır?

Temettü alabilmek için ilk olarak temettü dağıtan şirketlerin hisse senetlerine sahip olmanız gerekmektedir. Aksi halde şirketlerin dağıttığı temettüden yararlanmanız söz konusu değildir. Temettü alınırken her hisse sahibine aynı miktar ödeme yapılmaz. Hisse senedi olan kişiler, elindeki hisse senedi sayısınca ödeme alırlar.

Temettüye sahip olmak için, temettü dağıtım tarihlerinin açıklanmasından 1 gün önce o hissenin elinizde olması gerekmektedir. Eğer temettü tarihini açıklayan şirketin hissesi elinizdeyse temettü almayı hak ettiniz anlamına gelir. Şayet temettü hisselerinin açıklanma tarihinden önce o hisseyi sattıysanız bu durumda temettüden faydalanamazsınız.

temettu-nedir-en-cok-temettu-veren-firmalar

Temettü dağıtım tarihleri, temettü dağıtacak olan şirketin yönetim kurulu teklifi ile belirlenmektedir. Akabinde ise temettü dağıtım tarihleri açıklanır ve o süre geldiğince hisse sahiplerine kâr oranından pay verilir.

Temettü Veren Hisseler

Temettü veren hisseler büyük çoğunlukla yatırımla daha çok büyümeyecek olan şirketlerdir. Eğer borsaya girmekteki amacınız uzun vadeli bir yatırım yapmak ise bu şirketleri tercih ederek kazancınızı daha çok garantileyebilirsiniz. Fakat uzun vadeli yatırım yapmak niyetinde değilseniz temettü veren hisseleri tercih etmek çokta doğru bir seçim olmayacaktır. Sektörün başında gelen temettü veren hisseler şunlardır;

 • VESTL (Vestel)
 • AEFES (Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş.)
 • AKGRT (Aksigorta A.Ş.)
 • EREGL (Erdemir)
 • TTKOM (Türk Telekom)
 • PAGYO (Panora Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.)
 • TOASO (Tofaş)
 • ISMEN (İş Yatırım)
 • ANHYT (Anadolu Hayat Emeklilik Anonim Şirketi)
 • BIMAS (BİM)
 • DOAS (Doğuş Otomotiv)
 • ECZYT (Eczacıbaşı Yatırım Holding Ortaklığı A.Ş.)
 • OYAKC (Mardin Çimento)
 • PSDTC (Pergamon-Status)

temettu-nedir-en-cok-temettu-veren-firmalar

Temettü Nasıl Hesaplanır?

Temettü hesabı yapılırken elinizdeki lot sayısı ve temettü dağıtacak olan şirketin kaç TL temettü dağıttığını bilmeniz gerekmektedir. Temettü verimi hisse fiyatına bağlı olarak değişken bir yapıdadır. Temettü hesaplaması her yatırımcı için aynı olmaz.

Örneğin, A firmasında 200 lot hisse senediniz bulunmaktadır. Bu A firması bu yıl lot başına 2 TL temettü dağıtımı yapacağını açıkladı. Bu durumda elinizdeki lot sayısı ile temettü ücretini çarptığınızda, elinize geçecek olan temettü miktarını öğrenebilirsiniz. Örnekten ilerlediğimizde 200 lot hisse senedi ile 2 TL’yi çarparız. Bu durumda temettü dağıtımından elde edeceğiniz toplam gelir 400 TL olmaktadır.

Temettü Nereye Yatar?

Temettü, hisse senedinin alınmış olduğu banka hesabına yatmaktadır. Temettü ödemesi yapıldıktan sonra ödeme hesaba hemen yansımaz. Borsa İstanbul’da işlem gören her hisse T+2 kuralı ile işlem görmektedir. T+2 kuralı işlem gerçekleştikten sonraki ikinci iş gününde uygulanmasıdır. 

Temettü ödemeleri de tıpkı işlem gören her hissede uygulanan T+2 kuralına göre işlemektedir. Temettü ödemeleri, ödemeler yapılmasının ardından ikinci iş gününde yatırım hesabına yatırılmış olmaktadır.

temettü-nedir

Temettü Veren Hisse Düşer Mi?

Temettü veren hisselerin akabinde düşük düşmediği merak edilen konulardandır. Şirketler temettü dağıtarak kâr oranlarını hissedarlar ile paylaştıklarında hisse fiyatlarında da dağıtılan oran kadar düşüş görülmektedir. Hisse sahibi olmayan tarafından maddi kayıp olarak algılanması çok doğaldır fakat herhangi bir kayıp söz konusu değildir. Temettü dağıtımı, kayıptan ziyade güven sağlamak için yapılan bir işlemdir.

Temettü Dağıtım Türleri Nelerdir?

Temettü dağıtımları toplamda 3 farklı şekilde yapılmaktadır. Bu dağıtım türleri şunlardır;

 1. Hisse senedi olarak,
 2. Nakit olarak,
 3. Bir kısmı nakit olarak bir kısmı hisse senedi olarak.

Şirketler bu yöntemlerle temettü dağıtımı yaparak yatırımcıların güvenini kazanmış olur. Güven kazanıldığında şirkete daha çok yatırım yapılır ve bu durum şirket için büyük bir avantajdır. Temettü ödemeleri genel olarak mayıs ayının sonlarına doğru yapılır ve eğer şirket borsada herhangi bir işlem görmüyorsa ilk temettü dağıtımını nakit dağıtım yöntemi ile ödeme zorundadır.

İlginizi çekebilir

Shiba coin neden düşüyor? Shib coin ne zaman yükselecek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir