1. Anasayfa
  2. Sağlık

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnak Batması Neden Olur?
Tırnak Batması Neden Olur
0

Tırnak Batması Neden Olur?

Tırnaklarınızı çok kısa keserseniz, özellikle ayak parmaklarınızın yanlarında, tırnağınızın batmasına için zemin hazırlayabilirsiniz. Pek çok insan gibi, ayak tırnaklarınızı kestiğinizde, köşeleri inceltebilirsiniz, böylece tırnak, ayak parmağınızın şekline göre kıvrılır. Ancak bu teknik, ayak tırnağınızın ayak parmağınızın derisine doğru büyümesini teşvik edebilir. Tırnağın kenarları aşağı doğru kıvrılır ve cildinize batar. Çok sıkı veya çok kısa ayakkabılar giyerseniz de tırnak batması meydana gelebilir. tırnak batması neden olur

Tırnak Batması Neden Olur
Tırnak Batması Neden Olur

Semptomlar

Tırnak batmasının ilk dönemlerinde tırnağınız sert, şiş ve hassas olabilir. Daha sonra kızarabilir ve enfekte olabilir ve çok ağrılı olabilir. Tırnak batması, özellikle gençler arasında yaygın ve ağrılı bir durumdur. Ayak tırnaklarınızdan herhangi biri batabilir, ancak sorun daha çok ayak başparmağını etkiler. Bir tırnağın bir veya her iki tarafındaki cilt tırnağın kenarlarında büyüdüğünde veya tırnağın kendisi cilde ulaştığında batık bir tırnak oluşur. Tırnağın köşesinde kızarıklık, ağrı ve şişlik meydana gelebilir ve yakında enfeksiyon bulaşabilir. Bazen bölgeden az miktarda iltihap akabilir.

Batık tırnaklar birçok nedenden dolayı gelişebilir. Bazı batmalar doğuştandır, tırnak parmak için çok büyüktür. Ayak parmağının üzerine basılması gibi travmalar da tırnak batmasına neden olabilir. Bununla birlikte, en yaygın neden, sıkı ayakkabı aşınması veya tırnağın yanlış törpülenmesi ve kesilmesidir.

Ketojenik Diyet Nedir?

Tedavi

Cerrahi Olmayan Tedavi

Batık ayak tırnakları fark edilir edilmez tedavi edilmelidir. Erken tanınırlarsa (enfeksiyon ortaya çıkmadan önce), evde bakım, daha ileri tedavi ihtiyacını önleyebilir:

Ayağı günde 3-4 kez ılık suda bekletin.
Günün geri kalanında ayağınızı kuru tutun.
Ayak parmakları için yeterli alana sahip rahat ayakkabılar giyin. Durum düzelene kadar sandalet giymeyi düşünün.
2-3 gün içinde düzelme olmazsa veya durum kötüleşirse doktorunuzu arayın. tırnak batması neden olur
Batmış tırnağın kenarını gömülü konumundan nazikçe kaldırmanız ve tırnak ile cildiniz arasına biraz pamuk veya mumlu diş ipi sokmanız gerekebilir.

Cerrahi tedavi

Aşırı iltihaplanma, şişlik, ağrı ve akıntı varsa, ayak tırnağı muhtemelen enfeksiyon kapmıştır ve bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. Ağızdan antibiyotik almanız gerekebilir ve tırnağın kısmen veya tamamen çıkarılması gerekebilir. Doktor, batan bölgenin bir kısmını, alttaki tırnak yatağının bir kısmını, bitişik yumuşak dokuların bir kısmını ve hatta büyüme merkezinin bir kısmını cerrahi olarak çıkarabilir.

Ayak tırnağı ilerledikçe tırnak kenarının içe doğru büyümesini ve etli kıvrımları kesmesini önlemede etkilidir. Batan bölgenin kalıcı olarak çıkarılması, kronik, tekrarlayan enfekte ayak tırnakları olan çocuklarda tavsiye edilebilir. tırnak batması neden olur

Çok ağrınız varsa ve / veya enfeksiyon geri gelmeye devam ederse, doktorunuz ayak tırnağınızın bir kısmını çıkarabilir. Ayak parmağınıza anestezi enjekte edilir ve doktorunuz tırnak yatağını rahatsız etmemeye özen göstererek ayak tırnağının batık kısmını kesmek için makas kullanır. Açıkta kalan bir tırnak yatağı çok acı verici olabilir. Batmış tırnağınızın tamamını çıkarmak (tam tırnak plağı kopması), ayak tırnağınızın deforme olarak geri dönme olasılığını artırır. Tırnağınızın yeniden çıkması 3-4 ay sürebilir.

Burundan Nefes Almak

Risk faktörleri

Sorun doğuştan olmadığı sürece ayak tırnaklarının batmasını önlemenin en iyi yolu ayakları travmadan korumak ve ayak parmakları için yeterli alana sahip ayakkabı ve çorap giymektir. Tırnaklar, köşeleri sivriltmeden veya yuvarlatmadan temiz, keskin bir tırnak makası ile düz kesilmelidir. Tırnakları parmağın kenarından daha kısa kesmeyin. Ayaklarınızı her zaman temiz ve kuru tutun.

Bakım ve Güzellik bölümünde bu tarz bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir