1. Anasayfa
  2. Finans

Ripple (XRP), En Büyük Fintech Şirketi Ripple’ın Geleceği

Ripple (XRP), En Büyük Fintech Şirketi Ripple’ın Geleceği
Ripple
0

Global finans analiz kuruluşu CB Insights, bir milyar USD ya da daha çok değere sahip olan en büyük VC desteğine sahip fintech şirketleriyle alakalı bilgileri derledi.  CB Insights, listede bulunan 66 şirket ismini açıkladı. San Francisco merkezli Ripple firması, 10 milyar USD’lik değeriyle listenin dördüncü sırasında yer aldı. Ripple firması, sırasıyla, San Francisco’da Stripe, Şangay’da Lufax ve Hindistan’da Paytm One97’den sonra kendine yer buldu.

Geçen senenin sonlarına doğru Ripple, SBI Group, Tetragon ve Route 66 Ventures’ın öncülük yaptığı C Seri finansmanı turunda 200 milyon USD topladı. Aynı sene, şirketin para havaleleri birimi MoneyGram’da 50 milyon USD’lik hisse satın alımı yaptı. Ripple, parayı sınırlar arasında taşıyabilmek amacıyla ödeme teknolojisi kullanmakta olan 300’den çok müşterisi olduğunu ifade ediyor. Bir başına Ripple’ın dijital varlık portföyü adeta bir servet değerindedir.

XRP satışları Ripple’ın Nakit Akışını Pozitif Tutabilmek İçin Gerekmekte

Ripple, kripto varlığı XRP genel arzının yarısından çoğuna sahip bulunmakta. CoinMarketCap’ın bilgilerine göre, yazım esnasında XRP’nin genel piyasa değeri 11,5 milyar USD. Ripple’ın CEO’su Garlinghouse, XRP satışlarının Ripple’ın nakit akış yönünü pozitif tutabilmek amacıyla gerekli olduğunu ifade ediyor. CEO konu hakkında ayrıca şunları ekledi:

Ripple, kripto tabanı olan bir tür havale platformu On-Demand Liquidity’yi desteklemek amacıyla bu senenin 3. çeyreğinde XRP’de 81,40 milyon USD sattığını belirtti. Ek olarak şirket, ürünün likiditesini artırabilmek için 45,50 milyon USD’lik XRP satın alımı yaptı.

Ripple (XRP) Nasıl Satın Alınır?

Ripple 2012 yılı itibariyle kripto para ve ödeme yöntemi olarak hizmete başlamıştır. Ripple, blok zinciri tabanında defterlere sahip  bir firma sayesinde işletildiği bir kripto para birimidir. Bir merkezinin olması ödeme sistemi sağlayan şirket ve bankaların kendilerine muhatap bulabildiklerinden seçtikleri bir kripto para sistemi şeklinde ön plana çıkıyor.

Kripto para borsasında alım satım yapabilmek için bir kripto para borsası platformunda üyeliğinizin bulunması gerekir, hesap oluşturmak genellikle ücretsizdir. Ardından alım satım işlemlerini kolay ve zahmetsiz bir şekilde yapmanız mümkün olur. Ripple cüzdanınıza yatırdığınız Ripple bakiyesini cüzdanlarım/Ripple Al Sat  bölümlerini doldurduktan sonra Ripple’ımı Sat butonuna tıklayıp satış emri verebilirsiniz. Ardından satılmış olunan Ripple karşılığı TL bakiyesi cüzdana yansır; bu TL bakiyesi için banka hesabına çekme talebi verilip çekilmesi mümkün olur.

Ripple almak için, Cüzdanlarım/TL Yatır sayfasından gerekli yönergeleri izleyip yatırılan TL bakiyesi ile Cüzdanlarım/Ripple Al Sat bölümünden ilgili bölümlerin doldurulmasının ardından Ripple Al butonuna tıklayıp satın alma emri verip alım yapabilir ve ardından bu Ripple bakiyesini dilerseniz kripto para cüzdanında güvenle saklayabilir, isterseniz de başka konumlarda bulunan Ripple cüzdanlarınıza yönlendirebilirsiniz.

Ripple’ın Geleceği

Özellikle global anlaşmalarla isminden çokça söz ettiren Ripple’ın kripto parası XRP, gelecek yıllarda da yatırımcıların en sık tercih edecekleri kripto para arasına girmeye adaydır. İlkesel ve vizyonsal nedenlerle sıklıkla önemli ödeme platformları ve finans kuruluşlarıyla iş birliği yapan Ripple bazen kullanıcılar tarafından XRP’yle karıştırılsa bile Ripple’ın büyümesinden XRP de fayda görmektedir.
Projeyle alakalı farklı eleştiriler de vardır. Bunlar arasında Ripple firmasının arzın yüksek kısmının bir bölümünü elinde tutuyor olması nedeniyle ve hiçbir merkeze ihtiyaç duymaması,her yeni ay 1 milyar XRP paranın emanet cüzdandan piyasaya sunulması ve arz/talep dengesinin kontrolsüz bir şekilde yönetiliyor olması gelir. Ayrıca pek çok kullanıcı XRP’nin hak ettiği seviyelere ulaşamadığını söyleyip Ripple şirketini sorumlu tuttu.

Temelinde bulunan üstün teknoloji, temel akım kullanım ve merkezcilik eleştirileriyle Ripple tahminleri geniş bir alanda şekilleniyor. Ripple’ın kripto para borsasına az Bitcoin ve Ethereum kadar önemli dokunuşlar yaptığını belirtmek yanlış olmaz.

 

İlgini Çekebilir

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir