1. Anasayfa
  2. Yaşam

Evde Karıncalara Karşı Ne Yapılır? 6 Etkili Çözüm

Evde Karıncalara Karşı Ne Yapılır? 6 Etkili Çözüm
0

Evde karıncalardan kurtulmak hiç de kolay değil .Mutfaklar başta olmak üzere zaman zaman evlerde karıncalara rastlayabiliriz. Evin içinde birkaç karınca görmek, kısa bir süre sonra büyük bir karınca sürüsü tarafından istila edilme olasılığınızı artırmaktadır. Evde karıncalara karşı ne yapılır? sorusu için derlenen cevaplar içerisinde hem zararsız yöntemler hem de onları öldürmeye yönelik çözümler bulunmaktadır.

Evde birkaç karınca görünce durumu önemsemeyebilirsiniz. Fakat önlem alınmadığı durumlarda bu karıncaların bir anda sürü halinde evinde her tarafına yayılmaları çok olası bir durumdur. Evi karıncaların basmasıyla birlikte ortaya çıkan can sıkıcı ve rahatsız edici sorunu çözmek için yapabilecekleriniz:

1) Sirke

Sirke ve su karışımı, karıncaların feromon patikalarını yok etmektedir. Bu sayede koku izleri dağılan karıncalar, yön duygularını kaybetmektedir. Karıncaların sevmediği şeylerden biri olan sirke, onları uzak tutmak için ideal çözümlerden biridir. Aynı zamanda temizlik yapmak için de kullanılan sirkeyi, biraz suyla karıştırıp sprey şişesiyle birlikte karıncaların girebileceği yerlere sıkabilirsiniz. Mümkünse beyaz sirke veya elma sirkesi tercih edebilirsiniz.

2) Nane Yağı

Hem karıncaları uzak tutmak hem de evinize güzel kokular yaymak için nane yağını kullanabilirsiniz. 10 damla nane uçucu yağı ve bir bardak su ile karışım hazırladıktan sonra bunları karıncaların eve girdiği yerlere serpebilirsiniz. Başka bir yöntem ise pamuğun içerisine nane yağı sürüp, bu pamukla karınca giriş yerlerini silmektir.

3) Tarçın

Birçok kişinin sevdiği tarçın kokusunu karıncalar sevmemektedir. Tarçın yağını veya toz tarçını karıncaların eve girdiği yerlere dökerek onları uzaklaştırabilirsiniz.

4) Limon

Ekşi ve acı birçok şey gibi limon da karıncaların sevmediği yiyeceklerden biridir. Karıncaların bulunduğu yerlere limon sıkabilir veya limon kabukları yerleştirebilirsiniz.

5) Böcek İlaçları

Eğer geleneksel yöntemlerle karıncaları evden uzak tutmak konusunda başarısız olduysanız, en etkili çözüm böcek ilaçlarıdır. Öncelikle onlara zarar vermeden uzaklaştırmaya çalışıp, başarısız olduysanız karıncalara özel haşere ilaçlarıyla onların giriş yaptığı yerlere ve yuvalarına ilaç sıkarak sorununuzu çözebilirsiniz.

Detan, Bion, Bayer ve Titan gibi birçok farklı markanın karıncalara özel böcek ilaçları bulunmaktadır. Genellikle hamam böcekleri için kullanılan haşere ilaçları, karıncalarda da etkilidir. Birçok süpermarkette bu böcek ilaçlarından bulabilirsiniz. Sprey ve toz şeklindeki bu ilaçları satın alırken üzerinde karıncalar için olduğuna dair yazı yer alıp almadığına dikkat etmelisiniz.

Böcek ilaçlarının insan sağlığı üzerinde de kötü etkileri olduğu için bunları kullanırken dikkatli olmalısınız.

6) Temizlik

Karıncaları mutfaklardan ve evlerden uzak tutmanın en temel noktası, temizlik ve hijyendir. Yere düşen yemek kırıntıları, yemek artıkları, çöp kutusundaki yemekler, bal ve reçel gibi tatlı yiyeceklerin açıkta bekletilmesi gibi durumlar karıncalara davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle mutfak hijyenine büyük önem göstermelisiniz. Özellikle bahçe katı ve giriş kat gibi yerlerde oturanların bu temizliğe ekstra dikkat etmesi gerekir.

Tüm bunlarla birlikte pencereler ve kapı altları gibi karıncaların evlere kolayca giriş yapabileceği bölgelere dikkat etmelisiniz. Mümkünse boşlukları kapatmalı, delik veya çatlakları da onarmalısınız.

 

thumbnail
Önerilen Yazı
Sağlık ve Beslenme

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir