1. Anasayfa
  2. Listeler
Trendlerdeki Yazı

Evden Gezebileceğiniz 10 Sanal Müze

Evden Gezebileceğiniz 10 Sanal Müze
Evden gezebileceğiniz 10 sanal müze
0

Sosyal ortamlardan uzaklaşıp eve kapandığımız karantina günlerinde evden çıkmadan online bir şekilde gezebileceğiniz sanal müzeler bulunuyor. Aslında korona günlerinden çok daha önce gerçekleşen sanal müze turları, karantinadan dolayı müzeler kapanınca ve insanlar evden çıkamayınca daha çok ilgi görmeye başladı.

Evde Ne Yapılır? ekibi olarak evden çıkmadan gezebileceğiniz birbirinden güzel müzeleri, sizin için sıraladık. 

thumbnail
Önerilen Yazı
Evde Vakit Geçirmek İçin 10 İlginç Web Sitesi

Evden Gezebileceğiniz Sanal Müze Listesi

İngiliz Müzesi

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan British Museum, birbirinden değerler binlerce esere ev sahipliği yapıyor. Rosetta Taşı ve Mısır mumyaları gibi nadide eserlerin bulunduğu müze, tüm gününüzü ayırsanız bile tek seferde detaylıca gezilemiyor. Online müze deneyimi sayesinde müzeyi rahat ve ücretsiz bir şekilde gezebilirsiniz.

British Museum’un online müze sayfasına girdiğinizde tarihlere, kıtalara ve bağlantılı oldukları kategorilere binlerce eseri görüntüleyebiliyorsunuz. Eser sayfalarında ise fotoğraflar, detaylı bilgilendirme yazısı ve ses dosyaları yer alıyor.

Bağlantı: britishmuseum.withgoogle.com

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
İngiliz Müzesi Sanal Tur

Louvre Müzesi

Dünyanın en büyük ve değerli müzelerinden olan Louvre Müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunuyor. Birçok önemli sanatçının eserlerini bünyesinde barındıran müzeyi normal şartlarda bir günde gezmek oldukça zor. Bilet kuyruğu, giriş sırası gibi sorunlar olmadan müzeyi online bir şekilde gezebilirsiniz.

Louvre Müzesi’nin sanal müze turu sayfasında karşımıza Sergi, Mısır Eski Eserleri, Hendek Kalıntıları ve Apollon Galerisi için 4 farklı seçenek çıkıyor. Müzenin bu ayrı bölümlerinden hangisini gezmek isterseniz Laucnh Virtual Tour yazısına basarak tura başlıyorsunuz.

Bağlantı: www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
Louvre Müzesi Sanal Tur – Sanal Müze

Orsay Müzesi

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan bir başka önemli müze olan Orsay, Seine Nehri’nin kıyısında yer alan eski bir tren garına inşa edilmiştir. Çoğunluğu Fransız sanatçılara ait eserler sergilenen Orsa Müzesi, devlet müzesi statüsündedir.

Google işbirliği ile hazırlanan müzenin online sayfasında Google Maps kullanır gibi gezmeniz mümkündür.

Bağlantı: artsandculture.google.com

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
Orsay Müzesi Sanal Tur – Sanal Müze

Vatikan Müzesi

Her yıl on binlerce turisti ağırlayan Dünya’nın en küçük ülkesi Vatikan’da bulunan Vatikan Müzesi, çok önemli sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzenin tamamını gezmek için bir gün ayırmanız gerekiyor. Özellikle Sistine Şepeli kısmındaki muazzam işçiliği izlemek bile en az 1 saat sürüyor.

Müzenin resmi internet sitesindeki sanal tur bölümünde 7 farklı bölüm bulunuyor. Müzenin farklı bölümlerini gezmeniz için 360 derece görseline tıklamanız yeterli oluyor. Sonrasında istediğiniz gibi hareket edip, yakınlaşıp-uzaklaşabiliyorsunuz.

Bağlantı: www.museivaticani.va

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
Vatikan Müzesi Sanal Tur – Sanal Müze

Uffizi Galerisi

Rönesans dönemindeki sanat eserlerine ışık tutan Uffizi Galerisi, İtalya’nın Floransa şehrindeki en gözde turistik noktaların başında gelmektedir. Botticelli, Lippi, Giotto ve Caravaggio gibi birbirinden değerli sanatçıların eserlerinin yer aldığı müze, görülmeye değerdir.

Google Arts & Culture ile gezilebilen Uffizi Galerisi’nde saatler geçirebilirsiniz.

Bağlantı: artsandculture.google.com

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
Uffizi Galerisi Sanal Tur

Ermitaj Müzesi

Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinde yer alan Ermitaj Müzesi, dünyanın en büyük ve en eski müzelerinden biridir. 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulan müze, 1852 yılında ziyarete açılmıştır.

Google’ın Art and Culture projesi kapsamında sanal tur olarak online bir şekilde gezilebilen Ermitaj Müzesi,

Bağlantı: artsandculture.google.com

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
Ermitaj Müzesi Sanal Tur

Van Gogh Müzesi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Van Gogh Müzesi, ülkenin en önemli müzelerinden biridir. Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un vefatından sonra kardeşi Theo Van Gogh’un eserlerini bir araya getirmesiyle oluşan müze, birbirinden güzel eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Google Street View aracılığı ile gezilebilen Van Gogh Müzesi sanal turda 4 farklı bölüm bulunmaktadır. Zemin katı, giriş katı, ikinci kat ve üçüncü kat olarak kategorileşen yerler arasında rahatça sanal tur yapabilirsiniz.

Bağlantı: artsandculture.google.com

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
Van Gogh Müzesi

Metropolitan Sanat Müzesi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük sanat müzesi olan Metropolitan Sanat Müzesi, aynı zamanda dünyanın da en büyük sanat galerilerinden biridir. İki milyondan fazla esere ev sahipliği yapan müzede Pollock, Van Gogh ve Bondone gibi değerli sanatçıların eserleri bulunmaktadır.

Google Arts and Culture projesi kapsamında Street View olarak müzeyi online şekilde gezebilirsiniz.

Bağlantı: artsandculture.google.com

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
Metropolitan Sanat Müzesi

Panorama 1453 Tarih Müzesi

Panorama 1453 Müzesi ile Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethine, yakından tanıklık etme şansı yakalıyorsunuz. Top sesleri, Mehmet Marşı ve askerlerin görüntüleriyle güzel bir müze deneyimi yaşatan Panorama 1453, online olarak evden gezebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

Siteye girdikten sonra İç Mekan Sanal Tur ve Dış Mekan Sanal Tur başlığında iki adet kategori karşımıza çıkıyor. Bunları bilgisayarınıza indirerek sanal müze turunu başlatıyorsunuz. Türkiye’deki başka müzeleri yine 3D Mekanlar sayfası üzerinden gezebiliyorsunuz.

Link: www.panoramikmuze.com/tr/sanal-tur

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
Panorama 1453 Müzesi Sanal Tur – Sanal Müze

İstanbul Oyuncak Müzesi

23 Nisan 2005 tarihinde yazar/şair Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, 1700’lü yıllardan günümüze kadar geçen süreçte oyuncak tarihi ile ilgili en güzel örnekleri barındırmaktadır. Türkiye’nin önemli müzelerinden biri olan İstanbul Oyuncak Müzesi, sanal tur ile gezme imkanının olduğu yerlerden biridir.

Müzeyi Google Maps’teki Street View aracılığı ile sanal tur şeklinde gezmeniz mümkündür. Müzenin internet sitesindeki 360 derece tur sayfasından gezinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Link: istanbuloyuncakmuzesi.com

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
İstanbul Oyuncak Müzesi Sanal Müze

Rahmi Koç Müzesi

Sanayi, ulaşım, iletişim ve endüstri alanında birçok eserin sergilendiği İstanbul’daki Rahmi M. Koç Müzesi, Türkiye’de gezebileceğiniz sanal müzelerden biridir. ”Endüstriyel Mirasın Aynası” olarak tanımlanan Rahmi M. Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy’de bulunmaktadır.

Müzeyi Google Maps’teki Street View aracılığı ile sanal tur şeklinde gezmeniz mümkündür.

Bağlantı: google.bg

evden-gezebileceginiz-10-sanal-muze
Rahmi Koç Müzesi Sanal Tur

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir