1. Anasayfa
 2. Kendin Yap Fikirleri
Trendlerdeki Yazı

Evde Kola İle Neler Yapılır?


2
kola
Evde Kola İle Neler Yapılır?

Coca-cola’nın, dünyaca ünlü karbonatlı bir içecek olduğunu çoğumuz biliyoruz. Dünya nüfusunun her gün 1,7 milyar porsiyondan fazla kola tükettiği tahmin edilmektedir. İnsanlar kolayı içerken aynı zamanda onunla yapabileceği çeşitli eğlenceli ve akıllara durgunluk veren deneyler olduğunu keşfettiler. Sadece dikkat etmeniz gerekiyor, bazıları deneyler potansiyel olarak tehlikeli ve ortalığı dağıtabilecek düzeydedir.

 

Kolanın Gücü

Yüksek fosforik asit seviyesi sayesinde, kola oldukça güçlü bir temizleyicidir. Bize inanmıyor musunuz? Üzerinde pişmiş yiyecek bulunan eski bir bozuk para, paslı bir çivi veya tencere bulmayı deneyin ve onları kolanın içine batırın. Ovalama konusunda endişelenmeyin, sadece arkanıza yaslanın ve rahatlayın kola birkaç saat boyunca sizin için çalışsın. Her şey bittiğinde, bu eski bozuk para yeni gibi parlayacak, paslı çivi pürüzsüz olacak ve dün geceki büyük akşam yemeği ile sonrası geriye kalan o tencere, sanki bir fırçayla ovarak birkaç dakika geçirmiş gibi parlayacak.

Süt vs. Kola

Sütü çok hızlı bir şekilde kola ile karıştırırsanız ortaya pıhtılaşmış bir madde çıkar. Bir şişe kola içerisine yavaş yavaş %2 seviyesinde süt dökmeyi deneyin. Karışımı birkaç saat bekletin ve geri dönün sonucunda ne olduğunu kendi gözleriniz ile görün. Koladaki asit sütteki bir proteinle bağlanmış olacaktır. Elde edilen çökelti sonunda şişenin dibine yerleşerek yukarıda kolanın diğer arta kalan maddelerini bırakacaktır. Ancak içmenizi hiçbir şekilde önermiyoruz.

Kola ile Lav Lambası

Odanıza biraz 70’lerin havasını mı katmak istiyorsunuz, ancak lav lambanız yok mu? Problem değil. Bir şişe kola, bazı bitkisel yağlar ve alka-seltzer tabletleri ile kendi coca cola lav lambanızı yapabilirsiniz. Yarım şişe kolayı alın ve gerisini yağ ile doldurun. Üzerine tabletleri ekleyin ve büyüyü izleyin. Daha yoğun olan kola, alka-seltzer ile reaksiyona girer ve yağdan yükselir sonucunda gerçek bir lav lambasının etkisini verir. Bu durumun tek kötü yanı ise reaksiyon sadece kısa bir süre devam eder, bundan sonrasında işlemi tekrarlamanız veya gerçek bir lav lambası almanız gerekiyor.

Kola Yanardağı

Bu deney, ünlü kola ve mentos hilesi gibi, sadece biraz daha tehlikeli, yani dışarıda yapmalı ve koruyucu ekipman giymelisiniz. Bir şişe veya bir bardak kola ile, klor içeren bir havuz temizleyici ekleyin. İlk başta, karışım sadece dibe oturur ve biraz köpürür. Yeterli klor koyarsanız, karışımın bulunduğu kabın içinde kısa bir süre içinde sallanmaya ve yükselmeye başlar. Bunu, kutudan çıkan beyaz bir köpük dağı üreten hızlı bir reaksiyon izler.

Redbull, Süt ve Kola

Kola ve süt karıştırıldığında ortaya çıkan maddenin çöktüğünü ve bunun sayesinde katı bir maddenin çıktığını zaten biliyoruz. Peki biraz redbull eklersek ne olur? Bu durumda, enerji içeceği bu karışıma kanat verir. Kola, enerji içeceğiyle reaksiyona girdiğinde, süt pıhtılaşarak yine dibe çöker ancak bu sefer en üstte yapışkan ve katı bir madde oluşur. İlk başta bir köpürme söz konusu olabilir o yüzden bu deneyi dışarıda yapmanızı öneririz.

Kolada ne kadar şeker var?

İçindeki şeker yüzünden kolanın sizin için ne kadar kötü olduğunu her zaman duyarsınız. Kola şişenizde veya kutunuzda tam olarak ne kadar şeker olduğunu görmek ister misiniz? Kolayı alın ve bir tencereye dökün. Ardından bir ocak vasıtası ile kaynatın. Çok fazla karıştırdığınızdan emin olun çünkü şeker yanar. Bir süre sonra sıvı komple kaynar ve siyah bir çamur damlası kalır. Bu kalan madde, kola lezzetini ve rengini veren şekerli şuruptur. En önemlisi ise, neredeyse hepsi şekerdir.

Kola Roketi

Kola ve mentos üzerine bir deney tabi ki olmazsa olmaz, bu özel deney binalardan uzak ve tercihen insanlardan uzakta yapılmalıdır. Bir şişe kola alın, içerisine bir yığın mentos ekleyin ve kapağı hızla geri takın. Şiddetle çalkaladıktan sonra, şişeyi yere doğru fırlatın ve olabildiğince hızlı kaçın. Kola ve mentosların reaksiyonu şişede büyük miktarda basınç yaratacaktır. Yere çarptığında, kapak muhtemelen basınç altında kırılacak ve şişe, ortaya çıkan salınımdan dolayı oldukça uzağa fırlayacaktır.

Sakızlı Kola

Hiç sakızlı şekerleme yapmak istediniz mi? Peki kola aromalı sakızlı şekerleme yapabileceğinizi biliyor musunuz? Evde küçük bir çalışma ile kendi coca-cola sakızlı şekerlemenizi yapabilirsiniz. Biraz sade toz jelatin alın ve su ile karıştırın. Hazır olduğunda, kolanıza ekleyin ve dondurucuya koyun. Daha yaratıcı olmak istiyorsanız, kalıp olarak bir kola şişesi kullanabilirsiniz ya da farklı kalıplar ile şekerlemenizi oluşturabilirsiniz. Karışım hazır olduğunda, şişeyi dikkatlice açın ve yemeye hazır!

Buzlu Kola

Bu deney sadece kolanın ilginç bir özelliğini göstermekle kalmaz, aynı zamanda bittikten sonra ortaya çıkan maddeyi yiyebilirsiniz. Bir şişe kolayı 30 saniye çalkalayın ve birkaç saat dondurucuya koyun. Şişeyi çıkardıktan sonra, bir bardağa dökmeden önce yavaşça bir şekilde açın. Sonuçta yiyebileceğiniz veya içebileceğiniz bir kola ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte, şişeyi çok hızlı açarsanız, kola içeride donacaktır.

Kola VS. Yumurta

Günlük nesneler üzerindeki kolanın etkilerini denemekle gerçekten ilgileniyorsanız, bir kutu ve kabuğuyla birlikte haşlanmış bir yumurta alın. Yumurtayı kolanın içine koyun ve bırakın. Sadece bir gün sonra yumurtanın lekeli olduğunu ve kabuğun parçalanmaya başladığını fark edeceksiniz. Vaktiniz varsa, birkaç ay hatta bir yıl bırakın. Kabuğun tamamen çözülmüş olduğunu göreceksiniz.

Youtube’de bunun ile ilgili bir daha bir çok fikir mevcut. Eğer bu yazımız hoşunuza gitti ise evde canı sıkılanlar için Evde Canım Sıkılıyor Ne Yapabilirim yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. 25/08/2020

  Güzel fikirler var admin sağol
  aklımda deli sorular

  • 25/08/2020

   Aman dikkat bu kolanın her türlüsü zararlı
   Sorumluluk Bize Ait Değildir :D

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir