1. Anasayfa
  2. Genel

30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun

30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun
30 Ağustos Zafer Bayramı
0

 

30 Ağustos Zafer Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı

evdeneyapılır.com

30 Ağustos Zafer Bayramı

Tüm Türkiye Ağustos Zafer Bayramını kutluyor fakat bir çok kişi neyin zaferi bu biz bunu niye kutluyoruz sorularının cevabını bilmiyor. Bu yazımda sizler için Zafer Bayramını ne den kutladığımızı anlam ve önemini anlatacağım.

Büyük Taarruz, Kurtuluş savaşı sırasında Türk Ordularının işgalci düşman kuvvetlere karşı son ve kesin bitirici darbeyi vurması ve düşmanın Anadolu’dan atılması için düşünülmüş gizli bir harekattır. TBMM’nin 20 Temmuz 1922 tarihinde ki toplantısında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk kendisine dördüncü kez Başkomutanlık yetkisi veriyor ve bu toplantıda haziran ayında aldığı Büyük Taarruz planını anlatıyor. Bu tarihe kadar gizli olarak yürütülen taarruz planı Ağustos’un 26’sını 27’sine bağlayan gece Afyon’da başlamıştır. Aslıhan civarında sıkıştırılan işgalci birliklerinin Mustafa Kemal Paşa’nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi’nde yenilgiye uğratılması ile Şanlı Türk Ordusunun zaferiyle sonuçlanıyor.

İlk Zafer Kutlaması 1924 yılında Dumlupınar’da Çal Köyü yakınlarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün katıldığı bir törenle Başkomutan Zaferi adıyla kutlanmıştır.

Bu törende Mustafa Kemal Atatürk, milli ruhun diri tutulmasının önem ve ehemmiyetini vurgulamış ve Meçhul Asker Abidesi’nin temelini eşi Latife Hanım ile birlikte atmıştır.

Terkar 30 Ağustos Zafer Bayramınız Kutlu Olsun.

30 Ağustos Zafer Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir