Evde Ne Yapılır
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Sapyoseksüel Nedir? 4 Maddede Sapyoseksüellik Belirtileri

Sapyoseksüel Nedir? 4 Maddede Sapyoseksüellik Belirtileri
1

Sapyoseksüel nedir? Son dönemlerde popüler olan bu soruya cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz ve sapyoseksüellik konusunda kafanız karıştıysa, yalnız değilsiniz. İnsanlar LGBTQ + kimlikleri hakkında daha fazla farkındalık kazansa bile, bu nadiren ortak sohbete girer. Sapyoseksüel nedir? Sapioseksüel olmakla ilgili bilmeniz gereken her şey burada.

Sapyoseksüel nedir?

Sapyoseksüel kelimesi bilge sözcüğünün Latincesi olan  sapien ile sexualis kelimelerinin birleşmesinden oluşur.   Sapyoseksüel insanlar fiziksel ve duygusal olarak zeka tarafından harekete geçirilir. Sapyoseksüeller, dış görünüşten çok zekayı en çekici özellik olarak görür ve ona potansiyel bir eşin görünüşünden ve hatta kişiliğinden daha fazla değer verir.

LCPC‘den cinsellik ve ilişki terapisti Casey Tanner mbg’ye “Sapyoseksüellik, her şeyden önce zeki olan potansiyel partnerlere yönelik cinsel ve erotik çekicilikle karakterize edilen bir cinsel yönelimdir” diyor . “Bu durumlarda, istihbarat, istihbarata eşlik edebilecek statü, iş veya finansal faydalar değil , gerçek harekete geçirmedir.”

sapyoseksuel-nedir
Sapyoseksüel nedir?

Sapyoseksüellik belirtileri nelerdir:

  • Görünüş veya kişilikten çok potansiyel bir partnerin zekasına çekilirsiniz.

Kryss Shane, LMSW , çift lisanslı sosyal hizmet uzmanı ve LGBTQ + uzmanına göre, sapioseksüeller en çok başka bir kişinin zekası tarafından çekilir veya açılır . “Sapioseksüel bir kişi, hemen cinsel bir ilişkiye başlamaya çalışmaktansa, ilk randevuda biriyle kitapları veya siyaseti tartışmakla daha fazla ilgilenebilir” diyor. “Seks yapacak birini bulmaya çalışmaktan çok kariyerlerine veya akademik hedeflerine odaklanan bir çevrimiçi flört profiline sahip olabilirler.”

Kendinizi en çok birinin zekasına çekiyorsanız, bu sapyoseksüel olduğunuzun çok iyi bir işaretidir.

  • Entelektüel konuşmalar sizi tahrik eder.

Sapioseksüeller sadece potansiyel bir partnerin zekasına çekilmezler – genellikle zeka tarafından fiziksel olarak harekete geçirilirler. Edebiyatla ilgili siyasi tartışmalar veya uzun tartışmalar sizi gerçekten seks havasına sokuyorsa, bu sizin sapioseksüel olduğunuzun bir başka işaretidir.

“Sapyoseksüel insanlar için, zeka zaten çekici bir partner için sadece pastanın üzerine krema vermekle kalmıyor; uyarılmayı tetikleyen de zekanın kendisidir,” diyor Tanner. “Sapioseksüel bireyler yalnızca entelektüel sohbetten zevk almakla kalmaz, aynı zamanda bu sohbetten de uyarılmış hissedebilirler.”

  • Seks aklınızdan geçmeden önce entelektüel bir tartışma yapmanız gerekir.

Çoğu sapioseksüel insan için, iyi, uzun bir beyin sohbeti yapmadan önce biriyle çıkmak veya yakınlaşmak için rahat hissetmek imkansızdır.

Tanner, “Sapioseksüel insanlar, bir tür entelektüel tartışmaya girinceye kadar potansiyel bir partnerle cinsel olarak bağlantı kurmayı zor olarak görür. ” diyor. “Entelektüel bağlantı, fiziksel dokunuştan çok daha etkili bir ön sevişme olarak kabul edilebilir.”

En sevdikleri kitaplar veya siyasi görüşler hakkında sohbet etmeden önce potansiyel bir partnerle bağlantı kurmakta zorlanıyorsanız, bu sapyoseksüel olabileceğinizin iyi bir işaretidir.

  • Entelektüel kıvılcım, sizin için duygusal kıvılcımdan bile daha önemlidir.

Sapioseksüalite, genellikle, yalnızca birisine duygusal bir bağlantı kurduktan sonra cinsel çekiciliği deneyimlemekle karakterize edilen bir yönelim olan demiseksüellikle karıştırılabilir. İki yön arasında bir miktar örtüşme olsa da, belirgin bir fark da vardır.

Shane, “Sapioseksüellik, cinsel bir çekim meydana gelmeden önce entelektüel bir çekicilik inşa etme ihtiyacıdır, demiseksüellik ise cinsel bir çekim meydana gelmeden önce duygusal bir bağ kurma ihtiyacıdır” diye açıklıyor. “Cinsel bir çekiciliğin başlaması için, sapioseksüel bir kişi, aynı entelektüel düzeyde birini arıyor, oysa biseksüel bir kişi duygularını ve duygularını paylaşacak birini arıyor.”

sapyoseksuel-nedir

Sapioseksüel gerçek bir cinsel yönelim mi?

Sapyoseksüelliğin cinsel kimlik tartışmalarına gittikçe daha fazla girmesine rağmen, hala sapyoseksüelliği gerçek bir yönelim olarak görmeyen birçok kişi var. Bazı queer insanlar, sapioseksüel insanların LGBTQ + şemsiyesine dahil edilmemesi gerektiğini çünkü panseksüel , heteroflastik ve diğerleri gibi kimliklerle aynı şekilde cinsiyet tercihleriyle ilişkili olmadığını savundu . Bununla birlikte, bazı cinsellik uzmanları sapyoseksüelliğin geçerli bir yönelim olduğunu ve bu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Shane, “Sapioseksüellik, eşin veya potansiyel eşin cinsiyet kimliğiyle ilgili bir yönelim değildir” diye açıklıyor. “Sapyoseksüel bir kişi, gey, heteroseksüel, biseksüel, panseksüel veya greysexual olarak tanımlanabilir. Sapioseksüellik, kişinin birisine karşı çekiciliğini nasıl geliştirdiğidir. Çekim deneyimlerinin kim değil, nasıl olduğudur.

sapyoseksuel-nedir

“Bir seks terapisti olarak bunun için bir öncelik değil yapmak iğrenç birisi en yum deyim yerindeyse,” Tanner ekler. “Ve bir eşcinsel olarak, yönelimimin geçersiz kılınmasının nasıl bir his olduğunu biliyorum. Sadece başkası için doğru olan bir şeyi değersizleştirme gereği görmüyorum.”

Nihayetinde, etiketler yalnızca cinselliğinizde daha rahat ve kendinden emin hissetmenize izin veriyorlarsa yararlıdır. “Sapioseksüel” terimi size doğru ve geçerli geliyorsa, onu kullanmalısınız. Diğer sağlık yazılarımıza göz atmak için https://evdeneyapilir.com/saglik/ kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Bugün sizlere sapyoseksüel nedir? ve sapyoseksüellik belirtilerini anlattık sonraki yazımızda görüşmek üzere hoşça kalın.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Bir yaşıma daha girdim bakalım daha neler okuyucaz daha neler görücez
    Ne kadar ilginç eğilimler bunlar şaşırdım kaldım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir