1. Anasayfa
  2. Genel

Blockchain Cüzdanı Nedir? Türleri Nelerdir?

Blockchain Cüzdanı Nedir? Türleri Nelerdir?
0

Blockchain teknolojisi global düzeyde para birimleri üzerinde devrim yaratmasının ardından 10 yıldan çok süre geçti. Post-Otokrat yönetim biçiminden bağımsız, daha fazla güven duyulan yeni bir hayat tarzına doğru ilerliyoruz ve bu yaşam biçimi hiçte uzakta görünmüyor.
Eğer bir kripto deneyimine katılmak isterseniz, kesinlikle bir kripto cüzdan ihtiyacı duyulacağı manasına gelir. Ek olarak, binlerce çeşit cüzdanın olduğu ortamda, en iyisini seçmekte zordur.  Bu yüzden, karar vermeden önce iyice araştırmalı ve yeterince fikir sahibi olunmalıdır. Bu yazıda oldukça yararlı olacak bazı bilgiler vermeye çalıştık.

Blockchain Cüzdan Ne Demektir?

Blockchain cüzdan hakkında bilinmesi gereken en önemli şey, tam olarak bir merkezden bağımsız olmaları ve tam bağımsız bir şekilde kripto para birimlerinizi sakladıkları olmalıdır. Blockchain cüzdanlar yalnızca kişilerin genel ve özel anahtarlarını saklamaktadır. Kıyaslama yapabilmek için klasik bankacılık sistemlerindeki genel ve özel anahtarlar baz alınabilir. Yani IBAN numarası ve şifreleri. Alıcıların genel anahtarlarına kripto para gönderilir ve ödeme özel anahtar vasıtasıyla onaylanır.  Özetle, blockchain cüzdanlar, kullanıcıların kripto para birimlerine ulaşmalarına ve bunları diledikleri gibi kullanabilmelerine yardımcı olur.

Blockchain Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Kripto para kullanıcılarının reel gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak kripto cüzdan türlerinin farklılık göstermeleri normal sayılır. Mesela, bazı kullanıcılar bilgisayarlarda, bazıları mobil cihazlarda çalışmayı tercih edebilirler.
Kripto para birimleri, insan yaşamını kolaylaştırmak maksadıyla geliştirmiştir. Bu yüzden kullanıcılara değişik türden alternatif sağlamak bir zorunluluk haline dönüştü. En son gelişmeleri dikkate alırsak beş tür blockchain cüzdan ilgili olarak konuşmak mümkündür.

  1.  Mobil Cüzdanlar
  2. Kağıt Cüzdanlar
  3. Çevrimiçi Cüzdanlar
  4. Masaüstü Cüzdanları
  5. Donanım Cüzdanları

Masaüstü cüzdan uygulaması, bilgisayara kolaylıkla indirilebilir. Ekseriyetle özel bir işletim sistemine sahip olmayı gerektirmez, fakat bu servis sağlayıcıya bağlı değişebilir. Çevrimiçi cüzdanlar, bulut bilişim teknolojisine sahiptir, böylelikle verilere istenilen her yerden erişim mümkündür. Elbette İnternet’e bağlı olunan her anda. Fakat, hesaplar açısından her daim güvenli bir çözüm demek değil.  Mobil cüzdanlar, Android ya da iOS işletim sistemleri üstünden kolaylıkla indirilebileceği için sık kullanılan cüzdanlardandır. Erişmek zor değildir ve fazla efor gerektirmez.
Donanım cüzdanları, anahtarları donanıma sahip bir cihazda saklamaya yarayan yüksek güvenlikli cüzdandırlar. Fakat pahalı bir teknolojiyle geliştirilmiş olması fiyatını da aynı şekilde yükseltmektedir.
Ayrıca kripto paraları ellerinde tutmak isteyenler için de kağıt tipi cüzdanlar üretilmiştir. Genel ve özel anahtarlar QR kodlarına sıkıştırılmıştır. Kağıda ya da karta basmak olanak dahilindedir.

Ne Tür Unsurları Dikkate Almak Gerekir?

Çalışılmak istenilen cüzdan cinsinin seçilmesinin ardından, piyasadaki en donanımlı ve iyiyi bulmak için araştırma yapmak gerekmektedir. Kripto para cüzdanı kullanmadan önce analiz edilmesi gereken birkaç detay vardır.
1) Güvenlik detayı: Kripto para cüzdanlarında en mühim detay, parayı ne şekilde koruduğudur, çünkü art niyetli insanlar hesabı ele geçirmenin bir yolunu bulmaktadır. Bu gibi durumlar için en iyi tercih, donanım cüzdanı ya da çoklu faktöre sahip kimlik doğrulaması olan bir cüzdan olacaktır.
2) Erişilebilirlik imkanı: Bilgisayar ortamında çalışmak tercih edilse dahi, hareket halinde dahi paraya erişim yardımcı olabilir. Bu sebeple, kullanılacak cüzdanın birden çok platformda olması büyük avantaj sağlar.
3) Desteklenen Para Birimi Çeşitleri: Aralarından seçim yapabilecek binlerce kripto para birimi mevcuttur ve güncel paraların pek çoğu öncekilerin gelişmiş versiyonlarıdır. Potansiyellerine meydan okumak için önce onlarla çalışılmalı ve bunu yapmaya müsaade eden bir cüzdan satın alınması gereklidir.
4) Maliyet unsuru: Kazançların maksimize edilmesi kripto para kullanıcısının menfaatine olur, bu sebeple kesinlikle maliyetler ve etkileri arasında bir denge yakalamak şarttır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir