1. Anasayfa
  2. Finans

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?
Kredi notuna dair makale
0

Kredi notu nedir? kısa bir ifade ile kredi notu, bankaların müşterilerine kredi vermeden önce kişinin mali olarak güvenilirliğini anlamalarına yarayan bir araçtır. Diğer bir ifadeyle, kişinin maddi olarak güvenilir olup olmadığının not/puan şekilde gösterimidir. Maddi durumunuzun da göstergesi niteliğinde olan bu not, finans kurum ve bankaların belli periyotlarla gönderdikleri bilgileri temel alarak Kredi Kayıt Bürosunca kurulan Findeks tarafından hesaplanmaktadır. Bu nedenle literatürde Findeks kredi notu olarak kullanılabilmektedir. Bu not sayesinde bankalar daha önceden onların müşterisi olmasanız bile krediye uygunluk durumunuzu değerlendirebilmektedir.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bu puanın veya notun oluşturulmasında kişinin geçmişte banka ve finans kurumları ile olan ilişkileri bir kısım kriterlere göre değerlendirilir. Notunuz hesaplanırken; şimdiye kadar kullandığınız kredili ürünleri zamanında ödemeniz, hâlihazırdaki gelir ve gider durumlarınız, kredili ürün kullanma yoğunluğunuz dikkate alınır. Örneğin bankadan kullanılan herhangi bir kredinin taksiti zamanında ve düzenli olarak ödeniyor ise kredi notu da o kadar iyi olacaktır. Yoğun olarak kredi kullanan ve zamanında ödeyen bir müşteri iseniz hiç kredi kullanmayan bir kişiye göre puanınız daha yüksek çıkacaktır.

Kredi Notu Neden Önemlidir?

Herhangi bir nedenle kredi başvurusu yaptığınızda kredinin onaylanmasını doğrudan ilgilendiren bir ölçüttür. Kredinin onaylanıp onaylanmaması konusunda banka ve finans kurumları tarafından ilk bakılan yer kredi notunuzdur. Böylece bir anlamda bankalar, kişilere vereceği paranın geri ödenme ihtimali konusunda bir fikir sahibi olmaktadırlar. Kredi notunun belli bir puanın altında olması durumunda kredi talebi direk olarak reddedilmektedir. Ayrıca bu notu bilmeniz size kredili olarak banka bağlantılı yapacağınız herhangi bir eşya veya hizmet alımında da ödeme onay stresi yaşamadan alışveriş yapma imkânı sağlar.

Kredi Notu Kredi Çekmek İçin Kaç Olmalıdır?

Türkiye’de kullanılan kredi notu sistemine göre bu puan 0 ile 1900 arasındadır. Genel olarak son beş yıl içerisindeki durumunuz göz önüne alınarak hesap edilmektedir. Bu not risk faktörüne göre kendi arasında çok riskli(0-799), orta riskli(800-1299), az riskli(1300-1499), iyi(1500-1699) ve çok iyi (1700-1900) olarak tasnif edilmiştir.

Banka ve finans kurumları kredi puanı 900 altında olan birine genellikle kredi kullandırmazlar. Bu kişilerin banka veya finans kurumlarında kredi çekmesi oldukça zordur. 1200 ve 1500 arasında bir puana sahip olanların kredi kullanmaları bir nebze daha kolaydır. Kredi puanı 1500’ün üzerinde olan kişiler ise gönül rahatlığı ile kredi talebinde bulunabilirler.

Kredi notu istenen seviyede olmayan kişilerin kredi çekebilmeleri için bankalar teminat, kefil, ipotek gibi alternatif çözümler isteyebilirler. Bankalar yılsonu kredi verme hedeflerine ulaşabilmek maksadıyla kredi puanı değerlendirme limitlerini bazen ufakta olsa aşağı çekebilmektedirler. Böylece kredi puanı sınırda olan bir kişi yıl veya çeyrek sonu gibi dönemlerde bankanın hedef durumuna göre kredi çekme imkânı bulabilmektedir. Kredi notunuzu, kredi kartı borcunuzu ve bankalardan aldığınız kredinin taksit ödemelerini zamanında ve düzenli olarak yapmak suretiyle yükseltebilir veya sabit puanda tutabilirsiniz.

Herkesin Bir Kredi Notu Var mı?

Kredi notu nedir? Benim de kredi notum var mıdır? Herhangi bir şekilde bir banka ve finans kurumundan içerisinde kredi kelimesi geçen bir ürün kullandıysanız veya herhangi bir kimsenin kredi kullanması için kefil olduysanız kredi notunuz oluşturulmuştur. Hiçbir banka veya finans kurumu ile bu tür bir alışverişiniz olmamış ise puanınız sıfır çıkacaktır. Bu sebeple az limitli düzenli ödenen bir kredi kartı sahibi olmanız, ihtiyacınız olması halinde kredi çekmenizi kolaylaştıracaktır.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Bizzat şubeye giderek veya internet bankacılığını kullanmak suretiyle kredi notu öğrenilebilir. Ayrıca bazı yasal internet siteleri de belli bir ücret karşılığında bu hizmeti verebilmektedir.

Bu yazımızda sizlere kredi notu nedir? Neden önemlidir? Başlıklarını inceledik. Umarım verdiğimiz bilgiler işinize yaramıştır. Bizi Instagram sayfamız üzerinden takip etmeyi unutmayın. Hoşça kalın.

İlgini Çekebilir

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir