1. Anasayfa
  2. Finans

Enflasyon nedir? Nasıl çalışır?

Enflasyon nedir? Nasıl çalışır?
Enflasyon nedir? Nasıl çalışır?
0

Enflasyon nedir? Pek çok kişi enflasyon hakkında bilgi almak istiyor. Bu konuda enflasyondan bahsedip sizleri bilgilendireceğiz.

Bir ülke düşünün. O ülkede ürünlerin fiyatının artması ülkenin alım gücünün düştüğü anlamına gelir. Eğer ülkede alım gücü düşerse halk bu durumdan olumsuz olarak etkilenebilir. Enflasyon da burada araya giriyor. Enflasyon hakkında bilinmesi gereken pek çok şey var.

thumbnail
Önerilen Yazı
Basit Para Kazanma Yöntemleri

Enflasyon nedir?

Enflasyon, bir ülkenin ekonomik durumunu gösterir. Eğer o ülkedeki mal ve hizmetlerin fiyatında genel bir artış yaşanırsa enflasyon artmış olur, azalırsa enflasyon düşmüş olur. Özetle anlaşılır bir şekilde söylemek gerekirse zam, enflasyonun yükselmesi indirim ise enflasyonun düşmesi demek.

Enflasyonun yükselmesi o ülkedeki pek çok ürüne zam gelmiş anlamına geliyor. Eğer bir ülkede enflasyon yükselirse o ülkenin vatandaşlarının maaşı erimeye başlar ve alım gücü düşer. Alım gücü düştüğü için vatandaşlar bir hizmet veya ürün alırken daha fazla para ödemiş olur.

Enflasyon nedir?
Enflasyon nedir? Nasıl çalışır?

Bazı insanlar Amerika Birleşik Devletleri gibi güçlü ülkelerde fiyatların hep aynı olduğunu düşünebilir fakat aslına bakıldığında bu oldukça yanlış bir algı. Türkiye ile karşılaştırıldığında aradaki fark Türkiye’de enflasyonun daha hızlı yükselmesi. Örneğin ABD’de 1900’lü yıllarda 10 cent olan bir şişe içecek günümüzde 1 $ civarında satılıyor. Yani bu 10 kat artış demek fakat zaman bazında değerlendirildiğinde 100 yılda 10 kat artması normal karşılanabilir.

4 enflasyon çeşidi bulunur. Bunlardan birisi olan hiper enflasyon, enflasyonun çok hızlı yükselmesi anlamına gelir. Kronik enflasyon, düşük artışlarla sürekli fiyat artışı yaşayan ülkeler için kullanılır. Belirsiz enflasyon maliyet arttığı halde fiyatların yavaş yavaş yükselmesi iken dört nala enflasyon çift basamaklı enflasyon için deniyor.

Türkiye’nin enflasyon raporu

Türkiye’de yaşanan en büyük enflasyon İkinci Dünya Savaşı, 1980, 1994, 1997 ve 2001 yılında yaşandı. Günümüzde bu yıllara göre enflasyon oldukça düşük kalsa da son zamanlarda salgının da etkisiyle hızla değer kaybeden TL, enflasyonun da yükselmesine sebep oluyor. Türkiye tarihinde yaşanan en büyük enflasyonlarından biri olan 1994 ekonomik krizinde dolar birkaç ayda 3-4 kat artmıştı. Bu da fiyatların her geçen gün ciddi olarak artmasına sebep olmuştu.

Finansa dair makalelerimize Finans kategorimizden ulaşabilirsiniz

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir